Mistrzostwa Europy i Otwarte Mistrzostwa Świata w Shogi – Amsterdam 2016

Kategoria: Aktualności
Opublikowano: 30 sierpień 2016 Mariusz Stanaszek

W dniach od 19-21 sierpnia 2016 r. w siedzibie Europejskiego Stowarzyszenia Go w Amstelveen/Amsterdamie odbyły się kolejne Mistrzostwa Europy w Shogi i Otwarte Mistrzostwa Świata, gromadząc na starcie 121 zawodników, czyli o dwóch więcej niż przed rokiem w Pradze. Tradycyjnie na zawody przyjechała duża grupa zawodników z Japonii i Brazylii oraz sympatyczny mieszkający w Dubaju Chilijczyk.
Tym razem Polskę reprezentowało tylko trzech graczy: Mariusz Stanaszek, Ania Skudlarska i mieszkający we Wrocławiu Russell Williams.

W Mistrzostwach Europy ubiegłoroczny sukces powtórzył Francuz Jean Fortin, dla którego to już kolejny tytuł i potwierdzenie supremacji na starym kontynencie. W finale uległ mu 17 letni Vincent Tanyan z Białorusi, który oczywiście był najlepszym juniorem. W partii o trzecie miejsce Karl Wartlick (Niemcy) pokonał reprezentanta gospodarzy Woutera de Haasa.

Puchar Otwartych Mistrzostw Świata, ta jak przed rokiem z kompletem punktów zdobył Hideaki Takahashi, a kolejne miejsca zajęli Shō Otsuka (30 pkt), Kazuki Ito (29 pkt), Jean Fortin, Vincent Tanyan, Frank Roevkamp (Niemcy), Twan Burg (Holandia), Shun Tokuni, Yasuyuki Okamura po (28 punktów). [Turniej rozgrywany był systemem McMahona i już na wstępie najlepsi zawodnicy mieli 22 punkty, ciut słabsi 21, średni 20, a najsłabsi 19 pkt. System taki gwarantował, że już od pierwszych rund siła gry przeciwników była zbliżona].

Czterorundowy turniej drużynowy wygrała z kompletem zwycięstw I drużyna Białorusi, a polski zespół zajął 16 miejsce na 19 uczestniczących drużyn.

Turniej Błyskawiczny z udziałem 60 zawodników wygrał Hideaki Takahashi (6 pkt z 6) przed Shō Otsuka, Shun Tokuni, Jean Fortin, Thomas Leiter (Niemcy) i Vincent Tanyan – wszyscy po 5 pkt. Nasi reprezentanci zajęli: Ania 43 miejsce, Mariusz 47 miejsce (po dwa zwycięstwa), Russell 50 miejsce jedno zwycięstwo.

Turniej Dobutsu wygrał Kazuki Ito przed Thomasem Leiter'em i Vladislavem Titovets'em (Białoruś).

W trakcie Mistrzostw odbyło się również pierwsze oficjalne plenarne posiedzenie FESA, bowiem dopiero w tym roku FESA formalnie zaczęło swój prawny byt po rejestracji we Francji. Tradycyjnie omówiono bieżące sprawy europejskiego środowiska, budżet stowarzyszenia, zasady działania oraz plany na najbliższy czas. Przyszłoroczne mistrzostwa odbędą się prawdopodobnie w Berlinie, a kolejne w Bratysławie. Ostateczne decyzja zostanie jednak podjęta w późniejszym terminie.

Podjęto również decyzję o rozgrywaniu odrębnych mistrzostw juniorów. Miejscem zawodów w przyszłym roku będzie na pewno Wrocław, a także w latach 2018 i 2019, o ile nie będzie innych kandydatów. Jest to niewątpliwie docenienie sukcesów organizacyjnych środowiska wrocławskiego, a w szczególności dokonań Wojtka Jedynaka, który po ubiegłorocznych Mistrzostwach Polski w tym roku zorganizował otwarte Mistrzostwa Polski Juniorów.

Mistrzostwa zostały przygotowane i przeprowadzone pod kierownictwem Henka Haaksma.

Odnotować należy również przyjazd delegowanych przez Japoński Związek Shogi Sekretarza Związku Teruichi Aono 90 dan i Akio Ishikawa 7 dan oraz tradycyjnie Madoki Kitao Joryu 2 dan, którzy rozegrali dużą ilość gier szkoleniowych, udzielając cennych wskazówek europejskim amatorom.

Mistrzostwa okazały się wielkim spotkaniem europejskiego środowiska shogistów, zarówno w wymiarze sportowym jak i towarzyskim. Po raz kolejny niemal cała czołówka i z pewnością większość aktywnych graczy z Europy spotkało się w miłej atmosferze nie tylko przy 81 polach ale przy milej rozmowie i dobrych napitkach.

Występ naszych reprezentantów, mimo odległych miejsc – Mariusz 25 pkt i 57 miejsce, Ania 101 miejsce i Russell 104 miejsce – po 22 punkty, uznać należy za udany. W wielu partiach po prostu brakło cierpliwości i kondycji, bowiem po uzyskaniu wygranych pozycji nie udało się doprowadzić do sukcesu. Ich udział potwierdził że Polska jest widoczna w europejskich shogach, chociaż tym razem nie sportowo, ale na pewno towarzysko. Bowiem w trakcie licznych rozmów słyszeliśmy liczne pochwały i wyrazy uznania odnoszące się do organizowanych w Polsce imprez, i to nie tylko w odniesieniu do mistrzostw sprzed czterech lat, ale do licznie już organizowanych turniejów z międzynarodową obsadą.