Sprawozdanie z IX OMP i MP

Kategoria: Aktualności
Opublikowano: 14 grudzień 2021 Grzegorz Adaszewski

IX Mistrzostwa Polski w Shōgi i IX Otwarte Mistrzostwa Polski w Shōgi

Otwarcie możliwości, praktycznie bez ograniczeń, organizowania imprez sportowych pozwoliło przeprowadzić Mistrzostwa Polski w Shogi, które z powodów pandemii w zeszłym roku się nie odbyły. I tak w dniach 23-24 października, w gościnnym lokalu Polskiego Związku Szachowego w Warszawie, odbyły się odłożone kolejne Mistrzostwa Polski i Otwarte Mistrzostwa Polski w Shogi.

W turnieju wzięło udział 16 zawodników, w tym 3 cudzoziemców, co pozwoliło przeprowadzić również otwartych mistrzostw.
Zgodnie z przyjętym formatem mistrzostwa Polski rozegrano systemem pucharowym, a turniej otwarty systemem szwajcarskim.
Zachowano tradycyjne tempo gry 30’+ 40” byōyomi.

Zgodnie z oczekiwaniami mistrzowski tytuł zachował numer jeden na liście rankingowej Adam Dziwoki który w finale pokonał wschodzącą gwiazdę polskich shogów szachowego mistrza międzynarodowego Krystiana Kuźmicza. Trzecie miejsce zajął Paweł Agnieszczak pokonując Miłosza Romana.

Tytuł Otwartego Mistrza Polski, z kompletem 7 punktów, zdobył Vladislav Zakrzheuski, który do swej bogatej kolekcji pucharów z polskich turniejów dołączył swój drugi tytuł Mistrza Polski, powtarzając sukces z 2016 roku. Drugie miejsce zajął Adam Dziwoki (6 pkt.), a trzecie Krystian Kuźmicz (5 pkt.).

Turniej przygotował Grzegorz Adaszewski, a sprawnie przeprowadził Paweł Rymarowicz, który po dłuższej przerwie wrócił do shogów, a w turnieju zajął 6 miejsce zdobywając 4 punkty i aż 374 punkty rankingowe.

Pewien optymizm budzi większa liczba uczestników niż w poprzednich mistrzostwach, i to w warunkach pewnego ochłodzenia shogowej aktywności. Do Warszawy przyjechali przedstawicieli wszystkich shogowych ośrodków – Kraków, Wrocław i Łaskarzew, a także od niedawna mieszkający w Poznaniu Niemiec Janik Kruse, którego udział wskazuje na wzmocnienie cudzoziemskiej kadry shogistów w Polsce.
Rozegranie kolejnych Mistrzostw potwierdziło, że shogowa aktywność wraca, zwłaszcza że znowu odbywają się regularne spotkania w Warszawie, Wrocławiu i Krakowie, a nadto organizowane są już bezpośrednie turnieje.

Szczegółowe wyniki, zmiany rankingowe i promocje poniżej.