Międzynarodowe Forum Shogi

Kategoria: Aktualności
Opublikowano: 25 grudzień 2014 Mariusz Stanaszek

 

6 Międzynarodowe Forum Shogi

6-7 grudnia 2014 r. Shizuoka 

 

W celu popularyzacji shogi w świecie Japoński Związek Shogi organizuje co trzy lata międzynarodowe forum, które w tym roku znowu odbyło się w Japonii, w Shizuoka, (poprzednie w 2011 roku było w Paryżu) i zbiegło się z upamiętnieniem 400-lecia śmierci Ieysu Tokugawa, twórcy systemu rządów bakufu i prekursora rodu Tokugawa rządzącego Japonią przez ponad 350 lat. 

 

Forum to rzadka okazja spotkania amatorów shogi z całego świata z profesjonalistami i rozegrania turnieju, który może być uznany za nieoficjalne mistrzostwa świata (nie Japończyków). Do udziału w imprezie zaproszono na koszt Związku zawodników z 38 państw – mistrzów krajowych oraz dodatkowo dwóch przedstawicieli Europy, a także trzech reprezentantów Japonii. W forum wzięło również kilkunastu cudzoziemców, fanów shogi, którzy mieszkają w Japonii lub przyjechali tam na własny koszt. 

 

W forum uczestniczyło trzech reprezentantów Polski - Karolina Styczyńska  (aktualny Mistrz Europy), Adrian Wołoszyn (aktualny Mistrz Polski)  i Mariusz Stanaszek (Prezes Polskiego Związku Shogi). 

Zaproszeni goście rozegrali turniej w systemie : eliminacje i turnieje pucharowe klasy A i B, a także rozegrano dwa turnieje memoriałowe - dla klasy dan i kyu, w których oprócz  chętnych  cudzoziemców mogli grać zawodnicy, którzy w pierwszej rundzie turniejów klasy A i B przegrali swoje partie. 

 

Główny turniej wygrał dwunastoletni Haruto Takahashi z Shizuoka który w finale pokonał Jeana Fortin z Francji, trzecie miejsce zajęli Vladimir Frolochkin z Rosji i Gu Guanming z Chin.

W turnieju B triumfował Alan Baker z USA po zwycięstwie nad Wouter’em de Haas’em z Holandii, trzecie miejsce zajęli Steven Cain z Wielkiej Brytanii i Artem Kolomiyets z Ukrainy.

Turnieju memoriałowy klasy dan wygrał Li Pengyu z Chin, a Karolina Styczyńska zajęła trzecie miejsce, a w finale turnieju klasy kyu  Adrian Wołoszyn pokonał Mariusza Stanaszka. W ten sposób każdy z reprezentantów Polski powrócił z Japonii z pucharem. 

 

Forum to nie tylko turnieje ale także możliwość spotkania z profesjonalistami - w tym z Prezesem Związku Koji Tanigawa, mistrzem wszechczasów meijinem Yoshiharu Habu, 9 danowcami Yasumitsu Sato, Teruichi Aono, Kenji Kobayashi, Akira Shima, Koichi Fukaura  i kilkunastoma zawodnikami niższej rangi, a nawet możliwość rozegrania z nimi szkolnych partii. 

 

W programie forum była także partia profesjonalistów w której Taichi Nakamura (6 kyu) pokonał Koichi Fukaura, zakończony remisem pojedynek szachowy meijina Habu z uczestnikiem forum arcymistrzem Peterem Heine Nielsenem z Dani, a także prezentacja chushogi. W trakcie forum zorganizowano także pokaz tworzenia bierek oraz wystawę bierek wykonanych z 650 gatunków drzewa. 

 

Oceniając występ Polaków można uznać, że impreza ta była dla nich udana. Karolina po pechowej porażce w turnieju A z juniorką Hana Wada dobrze zaprezentowała się w turnieju memoriałowym i przegrała tylko ze zwycięzcą. Adrian który wskutek opóźnienia samolotu przybył do Shizuoki dopiero po rozpoczęciu turnieju głównego pewnie wygrał turniej memoriałowy klasy kyu, a i Mariusz który mu uległ w finale też dobrze się zaprezentował. 

 

Organizację forum uznać należy za wzorową. Miejscem imprezy było Centrum Kultury Bigship obok dworca Shizuoka Wschodnia, a z sali gry rozpościerał się cudowny widok na górę Fuji. Turnieje sprawnie przeprowadził p. Nomura,  a wszystkie partie turnieju A i B były zapisywane przez wolontariuszy. Zaproszeni goście ulokowani zostali w komfortowym hotelu Asoshia, a dodatkowo po zakończeniu Forum zorganizowano w poniedziałek wycieczkę krajoznawczą.  

 

Niewątpliwie Forum przyczyni się do dalszej popularyzacji shogi w świecie, a udział przedstawicieli odległego Chile i afrykańskiego Wybrzeża Kości Słoniowej świadczy że już nie ma białych plam i w shogi gra się na całym świecie. Oczywistym jest że cudzoziemcy w konfrontacji z graczami japońskimi wciąż nie wypadają najlepiej, o czym świadczy  przebieg i wynik finałowej partii - porażka wielokrotnego mistrza Europy Jeana Fortin z kilkunastoletnim uczniem, ale dystans sie zmniejsza, a tak liczny udział w forum już teraz silnych graczy spoza Japonii rodzi nadzieję że przynajmniej w amatorskich shogach będzie można zauważyć nie japońskich graczy. Z drugiej strony jest to asumpt także dla polskich graczy i fanów shogi aby podjęli trud studiowania tej trudnej gry z perspektywą osiągania sukcesów nie tylko na krajowej czy europejskiej arenie. 

 

Na zakończenie konieczne jest wyrażenie podziękowania dla pracujących w Japońskim Związku Shogi panów Takashi Nomura i Kiyoshi Onogi, którzy  przygotowali i przeprowadzili Forum i z wielką życzliwością gościli shogistów z całego świata. 

 

W załączeniu kilka zdjęć z Japonii, w tym pamiątkowe zdjęcie polskich reprezentantów z meijinem Habu. 

 

 

Mariusz Stanaszek 

 

forum20141s

forum20142s

forum20143s

forum20144s

forum20145s

forum20146s

forum20147s

forum20148s

forum20149s