Podsumowanie III Mistrzostw Polski Juniorów

Kategoria: Relacje
Opublikowano: 10 lipiec 2019 Grzegorz Adaszewski

III Mistrzostwa Polski Juniorów w Shōgi

W uznaniu znaczącej aktywności w szkoleniu nowych kadr shogowych, tegoroczne Mistrzostwa Polski Juniorów odbyły się w dniu 1 czerwca 2019 r. w Warszawie.

Mimo obaw o frekwencję udało się zebrać w grupach wiekowych do 12 lat i do 15 lat odpowiednią liczbę zawodników dla przeprowadzenia turniejów w systemie szwajcarskim. Niestety w kategorii do 18 lat zgłosił się tylko Patryk Korcyl, ale jego w wynik w turnieju otwartym pozwolił uznać go za najlepszego polskiego zawodnika w tym przedziale wiekowym i przyznać mu tytuł Mistrza Polski.
Mistrzem Polski 2019 do lat piętnastu został Michał Mordarski z Krakowa, który wygrał wszystkie pięć partii. Drugie miejsce zajął Michał Niebrzydowski z Warszawy (4 pkt), a trzecie debiutujący w shogowych turniejach Tymon Kłoda również z Warszawy (3 pkt).
Mistrzem Polski do lat 12 został z kompletem 5 punktów Franciszek Mordarski z Krakowa, Drugie miejsce zajął Kazimierz Podurgiel z Wrocławia (4 pkt), a trzecie debiutant z Warszawy Aleksander Zakrzewski.
Mistrzowie Polski otrzymali puchary, zawodnicy z drugiego i trzeciego miejsca medale, a wszyscy uczestnicy dyplomy.
Towarzyszący turniej open, w którym grało sześciu zawodników, wygrał Vladislav Zakrzevsky przed Patrykiem Korcylem i Mariuszem Stanaszkiem.

Generalnie Mistrzostwa to supremacja Krakowa – trzech mistrzów i wspaniały dublet braci Mordarskich, ale uwzględnić należy że turniej był jednodniowy i w grze zawodników z Wrocławia można było zauważyć trudy podróży.
Optymizm budzi duża liczba debiutantów, będąca owocem pracy Grzegorza Adaszewskiego i Krystiana Kuźmicza, którzy regularnie prowadzą w Warszawie shogowe zajęcia. Kolejne imprezy w stolicy z pewnością przyniosą znaczne wzrosty rankingowe i liczne promocje.

Ogólnie wydarzenie można uznać za udane, jak zwykle gościnna Szkoła Języków Obcych Rakugo udostępniła miejsce gry, a upominki dla wszystkich uczestników ufundowała dzięki p. Michałowi Gomowskiemu firma Benefia. .
Turniej przygotował i sprawnie przeprowadził Grzegorz Adaszewski z pomocą kojarzącego pary Mariusza Stanaszka.

Puchary i medale ufundowali PZShogi i MO TKKF Drogowiec Kraków.

Szczegółowe wyniki wszystkich turniejów i zmiany rankingowe oraz promocje poniżej.