III Mistrzostwa Polski w Shogi

Kategoria: Relacje
Opublikowano: 26 marzec 2014 Mariusz Stanaszek

 

III Mistrzostwa Polski w Shōgi i III Otwarte Mistrzostwa Polski w Shōgi

W dniach 22-23 marca 2014 r. rozegrano w Warszawie III Mistrzostwa Polski w Shōgi i w międzynarodowej obsadzie III Otwarte Mistrzostwa Polski w Shōgi. 

Organizatorem mistrzostw był Polski Związek Shogi we współpracy z Dalekowschodnim Centrum Kultury i Sportu SOTO i MO TKKF Drogowiec w Krakowie.

 

Turniej rozegrano w DCKiS SOTO przy ul. Karolkowej 28, gdzie regularnie odbywają się spotkania i zajęcia shogi.

W turnieju uczestniczyło 10 osób, w tym dwóch cudzoziemców, więc rozegrano go 9 rundowym systemem kołowym, z tempem gry 20'+40" byōyomi.

Tytuł Mistrza Polski na 2014 r. wywalczył Adrian Wołoszyn zdobywając 7 pkt z 7, Wicemistrzem został Paweł Agnieszczak 6 pkt, a brązowy medal przypadł obrońcy tutułu Mariuszowi Stanaszkowi 5 pkt.

Zwycięzcą III Otwartych Mistrzostw Polski został Japończyk Yuji Noguchi z kompletem punktów, a kolejne miejsca zajęli Roman Omelchuk z Ukrainy i A. Wołoszyn po 7 pkt, M. Stanaszek i P. Agnieszczak po 6 pkt, Artur Kosior 4 pkt, Andrzej Szczapanowski, Paweł Rymarowicz i Karol Magdaliński po 2 pkt oraz Grzegorz Adaszewski 0 pkt.

Nagrody i upominki dla wszystkich uczestników ufundowali Suzuki Poland, PZShogi oraz MO TKKF Drogowiec Kraków.

Wprawdzie w turnieju nie zagrali wszyscy polscy zawodnicy z czołówki rankingowej, ale i tak można przyjąć że odzwierciedlił on aktualny stan i poziom polskich shogów, zwłaszcza w konfrontacji z dwoma cudzoziemcami.

Na podsumowanie stwierdzić należy, że Mistrzostwa Polski na stałe weszły do kalendarza imprez Federacji Europejskich Związków Shogi i przyczyniają się do podwyższania rankingu polskich graczy, a tym samym uzyskiwania coraz wyższych stopni.

Przy okazji rozegrano również pierwsze nieoficjalne Otwarte Mistrzostwa Polski w dobutsushogi, w których triumfował Grzegorz Adaszewski przed Romanem Omelchukiem, Mariuszem Stanaszkiem i Pawłem Agnieszczakiem –wszyscy po 5 okt z 7 oraz turniej minishogi w którym triumfował R.Omelchuk 4 pkt z 5 przed P. Agnieszczakiem i M. Stanaszkiem po 3 okt.

Turnieje przygotowali Grzegorz Adaszewski i Mariusz Stanaszek, a sprawnie je przeprowadził w imieniu Polskiego Związku Shogi Mariusz Stanaszek.

Wyniki turnieju