II Otwarte Mistrzostwa Warszawy w Shogi

Kategoria: Relacje
Opublikowano: 26 październik 2014 Mariusz Stanaszek

W dniach 18-19 października 2014 r. rozegrano w Warszawie II Otwarte Mistrzostwa w Shōgi.

Organizatorem turnieju był Polski Związek Shogi we współpracy z Dalekowschodnim Centrum Kultury i Sportu SOTO i MO TKKF Drogowiec w Krakowie, a miejscem gry był lokal SOTO przy ul. Karolkowej 28, gdzie regularnie odbywają się spotkania i zajęcia shogi.

W rozegranym systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund turnieju uczestniczyło tylko 9 osób, w tym dwóch mieszkających w Polsce cudzoziemców,
Tytuł Mistrza Warszawy na 2014 r. wywalczył mieszkający w Lublinie Roman Omelchuk (Ukraina), wicemistrzem został Vladislav Zakrzhevsky (Białoruś) który w stolicy rozpoczął we wrześniu studia, a brązowy medal przypadł Krzysztofowi Siei z Wrocławia. Wyżej wymienieni zdobyli po 6 punktów a o kolejności zadecydowała punktacja pomocnicza – średni Bucholz.
Puchar, medale i nagrody ufundowali PZShogi oraz MO TKKF Drogowiec Kraków.

Turniej stał na dość wysokim poziomie i tylko należy żałować że tak niewielu polskich graczy skorzystało z okazji zagrania w turnieju shogi na żywo, zdobycia punktów rankinowych i uzyskania wyższych stopni, zwłaszcza że poza kilkoma imprezami w Polsce można to uzyskać tylko za granicą.

Przy okazji Mistrzostw Warszawy rozegrano również turniej dobutsushogi dla dzieci który wygrał Szymon Wójtowicz (5 pkt z 7) przed Kacprem Górzyńskim i Fabianem Kruaze po 4 punkty.

Na podsumowanie należy podzielić sie refleksją że wyjazd Karoliny Styczyńskiej osłabił zainteresowanie shogami w Warszawie, ale miejmy nadzieję że mimo tego zaangażowanie organizatorów imprez shogowych nie zmniejszy się i dalej w różnych miejscach Polski będziemy popularyzować shogi i nadal będzie jeszcze dla kogo organizować turnieje.

Turnieje przygotowali Grzegorz Adaszewski i Mariusz Stanaszek, a sprawnie je przeprowadził w imieniu Polskiego Związku Shogi Mariusz Stanaszek.

Szczegółowe wyniki i zmiany rankingowe: