Cracovia Shogi VI

Kategoria: Relacje
Opublikowano: 08 styczeń 2015 Mariusz Stanaszek

 

W dniach 27-29 grudnia 2014 r. po raz kolejny rozegrano w ramach XXV Jubileuszowego Festiwalu Szachowego Cracovia 2014 szósty Krakowski Turniej Shōgi.

Turniej ten bez wątpienia był, wyjąwszy mistrzostwa Europy w 2012 roku, najsilniejszym i najliczniejszym turniejem shogi w Polsce, bowiem wzięło w nim udział 22 zawodników z siedmiu państw, a w gronie sześciu „danowców" znalazła się wielka gwiazda polskich shogów, aktualna mistrzyni Europy Karolina Styczyńska, która przy okazji świątecznej wizyty w Polsce zagrała w turnieju.

Turniej rozegrano tradycyjnie 9 rundowym systemem szwajcarskim, z tempem gry 45'+30" byōyomi i po zaciekłej walce zakończył się zwycięstwem Karoliny 8 pkt z 9 partii która wyprzedziła Wicemistrza Europy Marco Dietmayera z Austrii lepszym Bucholzem. Trzecie miejsce zajął mieszkający obecnie w Warszawie Białorusin Vladislav Zakrzhevsky z 7 pkt, a czwarte Aleksander Levit z Rosji 6 pkt. Kolejne miejsca z pięcioma punktami zajęli studiujący w Lublinie Ukrainiec Roman Omelchuk, Krzysztof Sieja (który w tym turnieju zdobył promocję na 1 dana), Mariusz Stanaszek, Henryk Piskorz, Japończyk Hiro Kondo z Berlina i Piotr Michalak (który z największym przyrostem rankingowym przeskoczył na 6 kyu).

Turniej okazał się generalnie dużym sukcesem organizacyjnym i sportowym. Polscy zawodnicy nawiązali walkę z utytułowanymi gośćmi z zagranicy i prawie wszyscy zanotowali przyrosty rankingowe, a pięciu z nich promocje na wyższe stopnie. Na podkreślenie zasługuje przyjazd dwóch młodych zawodników z Warszawy, Kacpra Górzyńskiego i Szymona Wójtowicza, którzy pod kierunkiem Grzegorza Adaszewskiego szybko progresują i juz teraz wykazują niezłą siłę gry. Wprawdzie z bardziej rutynowanymi zawodnikami nie odnieśli sukcesów, ale można przypuszczać, o ile nie minie im zapał i zainteresowanie shogami, to być może szybko znajdą się w czołówce polskich zawodników.

Turniej przebiegł w bardzo miłej atmosferze, wzrastająca liczba uczestników świadczy o dobrej organizacji zawodów, a udział graczy z różnych części Polski uznać należy za sygnał, że wysiłki na rzecz popularyzacji shogów w Polsce nie idą na marne.

Nagrody finansowe i rzeczowe ufundował MO TKKF Drogowiec Kraków.

Turniej przygotował i przeprowadził Mariusz Stanaszek.

cracovia1s

cracovia2s

cracovia3s

cracovia4s

cracovia5s

cracovia6s

cracovia7s

cracovia8s

cracovia9s

cracovia10s

 

Szczegółowe wyniki i zmiany rankingowe:

Aktualny ranking polskich graczy: