Mistrzostwa Europy i Otwarte Mistrzostwa Świata w Shogi – Praga 2015

Kategoria: Relacje
Opublikowano: 05 wrzesień 2015 Mariusz Stanaszek

W dniach od 20 do 23 sierpnia 2015 r. w kompleksie hotelowym Olympik w Pradze odbyły się kolejne Mistrzostwa Europy w Shogi i Otwarte Mistrzostwa Świata.
W zawodach wzięło udział 119 zawodników i były to największe (i również najsilniejsze) zawody w shogi poza Japonią, w których oprócz zawodników z Europy uczestniczyło 10 Japończyków, 6 Brazylijczyków, a nawet mieszkający w Dubaju Chilijczyk.

12 osobowa Polska reprezentacja, mocno osłabiona brakiem Karoliny Styczyńskiej, której profesjonalna shogowa kariera uniemożliwia udział w amatorskich rozgrywkach, ale z udziałem czterech obiecujących juniorów, zaznaczyła i ilościowo i jakościowo swój udział w zawodach.
Niespodziewanym liderem polskiej ekipy okazał się 17-letni Adam Dziwoki, który z 6 punktami zajął 20 miejsce w Otwartych Mistrzostwach Świata. Po 5 punktów zgromadzili Mariusz Stanaszek (48 miejsce), Krzysztof Sieja (52 miejsce), Paweł Agnieszczak (56 miejsce).

W turnieju drużynowym Polska I w składzie K. Sieja, M. Stanaszek, Wojciech Jedynak zajęła 9 miejsce na 18 drużyn, a juniorska drużyna Polska 2 w składzie Michał Mordarski, Michał Białkowski, Łukasz Marczak uplasowała się na miejscu 14.

W turnieju błyskawicznym najlepsze 32 miejsce na 70 zawodników zajął A. Dziwoki zdobywając 4 punkty (z 7 parti), a dalej z 3 punktami M. Stanaszek (45 miejsce), P. Agnieszczak (47 miejsce) i Grzegorz Adaszewski (50 miejsce).

W rozgrywanych systemem pucharowym Mistrzostwach Europy dla 32 najlepszych graczy wystąpił K. Sieja, który jednak już w pierwszej rundzie został pokonany przez wielokrotnego Mistrza Europy Artema Kolomiyets'a z Ukrainy.
Mistrzem Europy po raz kolejny został Francuz Jean Fortin, który w finale pokonał Ukraińca Sergeia Kryvoshey'a, a trzecie miejsce zajął Węgier Laszlo Abuczki po pokonaniu Niemca Karla Wartlick'a.

Otwarte Mistrzostwa Świata były rozgrywane na dystansie 9 rund systemem szwajcarskim, z uwzględnieniem wyników z Mistrzostw Europy.

Z kompletem punktów pierwsze miejsce zajął Hideaki Takahashi, drugie miejsce Makoto Kawato z 8 punktami, a trzecie z 7 punktami J. Fortin z najlepszą punktacją pomocniczą, bowiem tyle samo punktów zdobyli również S. Krivoshey, Vladislav Zakrzhevsky i Vincent Yanyan (obaj z Białorusi), Thomas Leiter z Niemiec, A. Kolomiyets oraz Frederic Verheyden z Belgi.

W trakcie Mistrzostw odbyło się również plenarne posiedzenie FESA, na którym tradycyjnie omówiono bieżące sprawy europejskiego środowiska oraz plany na najbliższy czas, w tym sformalizowanie i zrejestrowanie stowarzyszenia.

Dodatkowo delegaci Polski (Wojciech Jedynak) i Holandii przedstawili propozycje organizacji Mistrzostw w przyszłym roku, we Wrocławiu i w Amsterdamie. Decyzja w tej sprawie zostanie podjęta w najbliższych tygodniach.

Mistrzostwa zostały przygotowane i przeprowadzone przez animatora shogów w Czechach Filipa Marka i organizatora imprez szachowych spółkę Ave Kontakt.

Mistrzostwa okazały się kolejnym udanym spotkaniem europejskiego środowiska shogistów, bowiem niezależnie od wymiaru sportowego (udział aż 37 „danowców"), była to kolejna okazja dla rozmów i spotkań oraz towarzyskich partii.
Również możliwość zagrania z p. Hiroe Nakai joryu 6-dan, która rozegrała ponad 80 partii szkoleniowych był niewątpliwą dobrą okazją do podniesienia swych umiejętności i możliwością spotkania z profesjonalnymi shogami.

Podsumowując występ Polaków stwierdzić należy, że wzrastające zainteresowanie shogami w Polsce, rosnąca liczba organizowanych turniejów i polskich graczy na liście FESA zaowocowały licznym udziałem w Mistrzostwach, bowiem polska ekipa należała do liczniejszych. Szczególnie też cieszy udział juniorów, zwłaszcza Adama Dziwokiego, którego ciężka praca zaowocowała wysokim miejscem. Zaznaczyć też należy udział Ani Skudlarskiej, która obecnie jest najaktywniejszą polską zawodniczką i jej postępy dobrze rokują dla jej dalszej pozajapońskiej rywalizacji kobiecej.

Możliwość konfrontacji z zagranicznymi graczami to dla polskich zawodników nie tylko okazja do podniesienia umiejętności i weryfikacji siły własnej gry, ale przede wszystkim impuls do dalszej pracy i treningów. Poza tym poznanie pasjonatów shogów z innych państw i nawiązanie kontaktów towarzyskich z pewnością zaowocują tak zwiększeniem udziału cudzoziemców w polskich turniejach jak i bardziej licznymi wyjazdami naszych zawodników na turnieje za granicę.