Internetowa Polska Liga Shogi wiosna 2015

Kategoria: Internetowa Polska Liga Shogi
Opublikowano: 29 lipiec 2015 Mariusz Stanaszek

Pierwsza Internetowa Polska Liga Shogi

Polski Związek Shogi przeprowadził po raz pierwszy internetowe rozgrywki ligowe i po zeszłorocznym turnieju treningowym jest to kolejny krajowy turniej w shogi, który zgromadził w internecie prawie całą polską czołówkę z realu.

W rozgrywkach wzięło udział 17 zawodników i mimo prawie trzymiesięcznego terminarza ilość partii oddanych walkowerem nie była znaczna, a co ważniejsze nie miały istotnego znaczenia dla ostatecznych wyników.

Zgodnie z oczekiwania wygrała Karolina Styczyńska (Oneye) która mimo oddania dwóch ostatnich partii walkowerem zgromadziła 14 punktów i wyprzedziła lepszym Bergerem Rafała Śliwińskiego (Usaretama) który po dówch porażkach zgromadził również 14 punktów.
Trzecie miejsce zajął Adam Dziwoki (Asadis) z 13 punktami a tuż za nim Paweł Agnieszczak (Pagni) i Mariusz Stanaszek (Kurohige) po 12 punktów.

Szczegółowe wyniki na stronie : chessarbiter.

Na uwagę zasługuje udział młodych adeptów Filipa Rękawka (Filipos38), Adama Nieuważnego (Washi) i Michała Mordarskiego (MikeMordarski), którzy wprawdzie zdobyli niewiele punktów, ale analizując ich partie można zauważyć że główną przyczyną tego było małe ogranie i liczne przegrane przez nieprawidłowe posunięcia. O ile w grze na żywo z reguły bardziej doświadczeni przeciwnicy puszczają takie błędy płazem i gra może być kontynuowana program na 81dojo jest nieubłagany, błąd i koniec gry. Zresztą takie niespodziewane zakończenie partii przydarzyły się i bardziej doświadczonym graczom.

Przeprowadzenie pierwszej Internetowej Polskiej Ligi Shogi pozwoliło, chociaż nie do końca wiarygodnie, ocenić siłę gry w internecie polskich shogistów oraz rozpoczęło, miejmy nadzieję, regularne rozgrywki dla wszystkich wielbicieli shogi w Polsce. Polskie turnieje na żywo rozgrywane są tylko w kilku miastach wiec internet usuwa logistyczny problem dojazdu na turniej i wszystkim daje możliwość rywalizacji.

Wprawdzie portal 81dojo nie jest jedynym gdzie można zagrać on-line, ale niewątpliwie jest najpopularniejszy w Europie, posiada przyjazny interfejs, a nadto jest oknem na cały shogowy świat i grając właśnie tu można nawiązać kontakt z zawodnikami z całego świata, jak też uczestniczyć w innych rozgrywkach. Nie bez znaczenia jest również i to że Japoński Związek Shogi oficjalnie objął patronat nad portalem.

Ważne jest również i to, że grając na 81dojo można łatwo zapisywać i przeglądać rozegrane partie, a tym samym stworzyć bazę partii polskich zawodników.

Internetowa Liga będzie kontynuowana w systemie wiosna-jesień, z zachowaniem przyjetego tempa gry 15' + 1' byoyomi, ale jak w każdych rozgrywkach ligowych w kolejnej turze będą dwie ligi: pierwsza dla czołowych 10 zawodników i druga dla reszty. W miarę jak będzie rosła liczba zainteresowanych być może będą i trzecia liga, a może nawet czwarta.

Stosowne komunikaty będą umieszczane na stronie PZShogi i na facebooku.

Turniej przeprowadził w imieniu Polskiego Związku Shogi Prezes Mariusz Stanaszek