Internetowa Polska Liga Shogi wiosna 2016

Kategoria: Aktualności
Opublikowano: 20 lipiec 2016 Mariusz Stanaszek

W kolejnej edycji Internetowej I Ligi Shogi wiosna 2016 uczestniczyło 10 osób. Duża dyscyplina gry sprawiła, że tylko jedna partia zakończyła się walkowerem.

Zawody wygrał gromadząc 8 punktów Kamil Michaluk (k4mil), który w bezpośrednim pojedynku pokonał Romana Omelchuka (BaseQ), również 8 punktów. Dalsze miejsca zajęli Mariusz Stanaszek (kurohige) i Adam Doroba (Adamdoroba) po 6 punktów, Krzysztof Sieja (Kolo) i Paweł Agnieszczak (Pagni) po 5 punktów.

Prawo do gry w pierwszej lidze zachowali również Adam Dziwoki (Asadis) i Michał Mordarski (MikeMordarski) albowiem w siedmioosobowej drugiej lidze zawodnicy którzy oddali walkowery arbitralną decyzją administratora nie uzyskali awansu.

Szczegółowe wyniki na stronie : chessarbiter

Niestety rozgrywki drugiej ligi zupełnie nie wypaliły. Ze zgłoszonych siedmiu zawodników jeden wycofał się przed pierwszą rundą, a jeszcze czterech oddało co najmniej dwa walkowery. W tej sytuacji awans do pierwszej Ligii uzyskał Rafał Śliwiński (usaretama) który wygrał wszystkie swoje partie i on otrzyma puchar II ligi. Drugi awans uzyskuje Jacek Prochal (223Jacky) który wprawdzie przegrał wszystkie grane partie, ale nie oddał ani jednego walkowera okazując cierpliwość w oczekiwaniu na umówienie się z przeciwnikiem na pojedynek.

Ta arbitralna decyzja, wykraczająca poza regulamin, została podjęta, albowiem niestety w regulaminie nie przewidziano wykluczanie zawodników nie przystępujących do gry, tak jak to ustalają zasady niemal każdych rozgrywek, a nawet z dużą granicą tolerancji trudno premiować zawodników którzy unikają gry. Trzeba mieć jednak nadzieję że w kolejnej rundzie rozgrywek również druga liga przebiegnie w sportowej atmosferze i zgłaszający się do niej zawodnicy podejdą bardziej poważnie do swej deklaracji gry. Jeżeli jednak po raz kolejny druga liga zakończy się fiaskiem trzeba będzie na nowo przemyśleć formułę internetowych rozgrywek ligowych.

Szczegółowe wyniki II ligi na stronie : chessarbiter

Podsumowując rozgrywki ligowe stwierdzić należy, że mimo wszystko jest to dobra forma popularyzacji shogów w Polsce, zwłaszcza wśród kolegów którzy ze względu na zamieszkanie poza głównymi ośrodkami nie uczestniczą w turniejach na żywo. Z drugiej strony każda forma rywalizacji stanowi motywację do intensyfikacji treningów i umożliwia szybką weryfikację efektów szkolenia.

Niestety i tym razem wiele partii rozegrano po harmonogramowym terminie, ale walkowery orzekano w szczególnie drastycznych przypadkach, zwłaszcza w II lidze, ale każde zawody muszą się kiedyś skończyć, nawet gdy trzeb podjąć arbitralną decyzję o obustronnym walkowerze.

Jesienny cykl internetowej ligi shogi zostanie przeprowadzony od połowy września do połowy grudnia. Informacje zostaną przesłane dotychczasowym uczestnikom i ogłoszone na stronie PZShogi.

Zestaw wszystkich rozegranych partii jest do pobrania ze strony PZShogi.

Turniej przeprowadził w imieniu Polskiego Związku Shogi Prezes Mariusz Stanaszek.