Sprawozdanie z I Mistrzostw Europy Juniorów

Kategoria: Aktualności
Opublikowano: 26 lipiec 2017 Grzegorz Adaszewski

W dniach od 22-23 lipca 2017 r. w salach Zespołu Szkół Akademickich przy Politechnice Wrocławskiej we Wrocławiu odbyły się Pierwsze Mistrzostwa Juniorów Europy w Shogi.
Ideę odrębnego mistrzowskiego turnieju dla juniorów wymyślił Wojciech Jedynak, słusznie widząc w tym doskonałą formę promocji shogów wśród dzieci i młodzieży oraz okazję dla podsumowania efektów szkolenia w wymiarze międzynarodowym. Zważywszy iż właśnie Wrocław jest głównym ośrodkiem szkolenia młodych adeptów shogów w Polsce oczywistym było że właśnie Wrocław jest najlepszym miejscem dla przeprowadzenia zawodów. Pomysł Wojtka od razu uzyskał wsparcie Polskiego Związku Shogi oraz Federacji Europejskich Stowarzyszeń Shogi FESA i podjęto decyzję że pierwsze Mistrzostwa odbędą się w Polsce.

Wieloletnia, owocna współpraca shogistów z Fundacją Przyjaźni Polsko-Japońskiej NAMI sprawiły, że i Fundacja zaangażowała się w zorganizowanie Mistrzostw.
Aktywny udział dzieci i młodzieży w turniejach shogowych występuje tylko w kilku krajach, ale należy mieć nadzieję że właśnie regularna organizacja mistrzostw juniorów ożywi środowiska w innych państwach i zachęci graczy do podzielenia się swą wiedzą i wykreuje nowe pokolenia europejskich shogistów.
W pierwszych Mistrzostwach Juniorów uczestniczyli przedstawiciele czterech krajów. Najliczniejszą reprezentacją była oczywiście grupa z Białorusi, a oprócz polskich juniorów grali jeszcze Niemcy i Rosjanie. Ogółem w czterech turniejach juniorski zagrało 42 zawodników, w turnieju otwartym 22. Dodatkowo rozegrano turniej dobutsushogi i turniej drużynowy.
Turnieje indywidualne rozegrano systemem szwajcarskim na dystansie 8 rund, za wyjątkiem grupy U 18 która z uwagi na uczestnictwo tylko 8 zawodników była turniejem kołowym. Również tempo gry było we wszystkich turniejach jednakowe – 20’ + 40” byoyomi.
W turnieju U 9 z kompletem punktów triumfował Pavel Zhuravlev z Białorusi przed Jan-Lukasem Engelmannem (Niemcy) i Dmitrym Chernashevichem (Białoruś) po 6 punków. Najlepszy polski zawodnik Tomasz Jarosz z 4 punktami zajął 6 miejsce.
Turniej U 12, również z kompletem punktów, wygrał Denis Titov z Rosji. Drugie miejsce zajął Matvey Degtyar (Białoruś) 7 pkt, a trzecie Kai Breugmann (Niemcy) z 6 punktami. Najlepszym Polakiem okazał się Michał Białkowski, który zdobył 4 punkty i zajął 8 miejsce.
Mistrzem do lat piętnastu został z kompletem punktów Białorusin Ivan Martsev przed Erikiem Kleinem (Niemcy) i Alexeyem Lavrinovichem (Białoruś) po 6 punktów, a reprezentujący Polskę Patryk Korcyl z 5 punktami zajął 5 miejsce.
W turnieju U 18 triumfował Polak Adam Woźniak 6 pkt z 7, który w bezpośrednim pojedynku pokonał wicemistrza Maxima Shaparova z Białorusi. Trzecie miejsce z 5 punktami zajął Karol Stanclik.
Czołowe miejsca turniej otwartego zajęli Białorusini Uladzislau Zakrzhevsky i Sergey Lysenko (po 7 punktów) a trzecie miejsce przypadło Adamowi Dziwokiemu z 6 punktami.
Turniej dobutsushogi wygrał Alexey Lavrinovich.
W turnieju drużynowym triumfowała drużyna Warszawa w składzie Grzegorz Adaszewski, Uladzislau Zakrzehevsky i Piotr Michalak. Drugie miejsce zajęła Belarus 24 w składzie Ivan Martsev, Alexey Lavrinovich, Uladzislau Titovets, a trzecie drużyna UKR/BEL w składzie Ekaterina Svadronowa, Roman Omelchuk i Andriy Paliy.

Całą imprezę przygotowali Wojciech Jedynak i Maciej
Krzywda-Pogorzelski z Fundacji NAMI przy pomocy jej wolontariuszy.
Wsparcie oprócz Polskiego Związku Shogi okazali: Dyrekcja ZSA PWr
zapewniając miejsce gry, FESA wspierając fundusz nagród, przyjaciel
polskich shogów Yuji Noguchi przysyłając paczkę upominków, Makoto Tobe
7 dan, który podarował książki, shogowe autografy i wachlarze, oraz
tradycyjnie ofiarująca nagrody i upominki na organizowane w Polsce
imprezy Madoka Kitao - Joryu 2 dan.Turniej sędziował piszący te słowa Mariusz Stanaszek.

Wszystkim należą się serdeczne podziękowania i uznanie, ze szczególnym wyróżnieniem Wojtka Jedynaka, który jest opoką wrocławskich shogów.

Osobne podziękowanie należy się również rodzicom i opiekunom zawodników, którzy wspierając pasję swych dzieci przyjechali z dalekich miast, z Moskwy, Mińska, Stuttgartu…

Przeprowadzenie oficjalnych Mistrzostw Europy Juniorów we Wrocławiu to nie tylko milowy krok dla popularyzacji shogów wśród europejskich dzieci, włączając w to Polskę, ale otwarcie drogi dla organizowania dedykowanych juniorom międzynarodowych imprez, które są podwaliną dla shogowych przyjaźni i kształtowania międzynarodowej współpracy również na innych polach.
Z drugiej strony Polska po raz kolejny zaistniała na europejskiej mapie shogowych imprez. Sprawnie przeprowadzone zawody potwierdziły nasze wysokie kompetencje organizacyjne, a miła i serdeczna atmosfera z pewnością będzie przyciągać zagranicznych graczy na organizowane w Polsce turnieje.