Sprawozdanie z ESC/WOSC

Kategoria: Aktualności
Opublikowano: 14 sierpień 2017 Mariusz Stanaszek

Mistrzostwa Europy i Otwarte Mistrzostwa Świata w Shogi
– Kijów 2017


W dniach od 4-6 sierpnia 2017 r. w Ukraińskim Domu w Kijowie odbyły się kolejne Mistrzostwa Europy w Shogi i Otwarte Mistrzostwa Świata, w których zagrało 66 zawodników.

 

Liczba graczy była znacznie niższa niż w latach ubiegłych ale można to uzasadnić skomplikowaną sytuacją gospodarza tegorocznych mistrzostw Ukrainy. Na starcie zabrakło w ogóle zawodników z Rosji i Wielkiej Brytanii. Jednoosobowe reprezentacje Hiszpanii, Holandii i Belgi można uznać za symboliczne, udział kilku zawodników z Białorusi do końca był problematyczny i dopiero zdecydowane stanowisko władz FESA przecinające spór między organizatorami i Mińskiem zadecydowało że wszyscy zgłaszający się do turnieju zostali dopuszczeni.
Reprezentacja Polski nie była zbyt liczna, ale w Mistrzostwach Europy zagrali Adam Dziwoki, Wojciech Jedynak i Patryk Korcyl, a Mariusz Stanaszek i Grzegorz Adaszewski dopełnili skład polskiej drużyny.
Mistrzostwach Europy były wyjątkowo zacięte i w białoruskim finale lepszym okazał się osiemnastoletni Vincent Tanyan pokonując Sergey’a Korchitski’ego. Trzecie miejsce zajął Niemiec Thomas Leiter pokonując dobrze znanego z występów w Polsce Marco Dietmayer’a z Austrii.
W tym granym systemem pucharowym turnieju do drugiej rundy doszli Wojtek Jedynak gdzie przegrał z Maxim’em Shaparov’em i Adam Dziwoki pokonany przez Segey’a Korchitski’ego, który zresztą wcześniej wygrał z Patrykiem Korcylem.
Turniej drużynowy w którym zagrało 14 drużyn wygrała reprezentacja Austrii (Dietmayer, Staberhofer, Neumaier). Drużyny z polskimi zawodnikami zajęły miejsca czwarte (Pfafel, Dziwoki, Jedynak) i dwunaste (Adaszewski, Stanaszek, Korcyl).
Turniej Błyskawiczny z udziałem 42 zawodników wygrał z kompletem sześciu punktów Shun Tokuni (6 pkt z 6) przed Vincent’em Tanyan’em, Thomas’em Leiter’em, Marco Dietmayer’em, Anton’em Straikevich’em – wszyscy po 5 pkt. Nasi reprezentanci odpowiednio 9 miejsce Mariusz Stanaszek, 10 miejsce Adam Dziwoki, 14 miejsce Grzegorz Adaszewski (po 4 punkty), 17 miejsce Wojciech Jedynak i 23 miejsce Patryk Korcyl (po 3 punkty).
Turniej Dobutsu wygrał Shun Tokuni przed Thomas’em Leiter’em i Reiner’em Staberhofer’em.
W trakcie Mistrzostw odbyło się również Zebranie Ogólne FESA.
Tradycyjnie omówiono bieżące sprawy europejskiego środowiska, budżet stowarzyszenia, zasady działania oraz plany na najbliższy czas. Przyszłoroczne mistrzostwa odbędą się w Berlinie, a kolejne w Bratysławie.
Podtrzymano również decyzję o rozgrywaniu odrębnych mistrzostw juniorów, a miejscem kolejnych zawodów będzie również Wrocław.
Zebranie ogólne dokonało wyboru Zarządu na kolejną kadencję. Funkcję Prezesa będzie dalej pełnił Frank Rovekamp z Niemiec, Skarbnika Fabien Osmont z Francji, a na Sekretarza wybrano Prezesa Polskiego Związku Shogi Mariusza Stanaszka.
Przedyskutowano także i przyjęto oficjalnie przepisy gry, które mają być stosowane na oficjalnych turniejach.
Zgromadzenie Ogólne dodatkowo dyskutowało nad sytuacją środowiska shogowego Ukrainy, powstrzymując się jednak od kategorycznych sądów i rozstrzygnięć, uznając że sprawy wewnętrzne powinien każdy kraj rozstrzygać sam. Niemniej jednak Ukraina pozostała na statusie obserwatora. Taki sam status nadano Danii i Portugalii.


Mistrzostwa przygotowali i przeprowadzili Borys Baydenko i Viktoria Ryasnyanskaya.

Odnotować należy również przyjazd delegowanego przez Japoński Związek Shogi Yaichi’ego Ono 7 dan, który rozegrał dużą ilość gier szkoleniowych, udzielając cennych wskazówek europejskim amatorom, oraz tradycyjnie Madoki Kitao Joryu 2 dan.

Mistrzostwa okazały się dobrą okazją dla spotkania europejskiego środowiska shogistów, chociaż polityczne względy wykluczyły udział rosyjskich graczy, a ogólna sytuacja na Ukrainie zniechęciła większą liczbę zawodników z zachodniej Europy do przyjazdu.

Wybór Polaka do Zarządu FESA i bardzo wysoka ocena przeprowadzonych dwa tygodnie wcześniej we Wrocławiu Mistrzostw Europy Juniorów, a także bardzo pochlebne wypowiedzi na temat organizowanych w Polsce turniejów potwierdziły że polskie shogi na dobre zadomowiły się w europejskiej wspólnocie, a wzrastająca liczba turniejów i zawodników na liście rankingowej FESA wskazują, że zajmujemy istotne miejsce w popularyzacji i rozwoju shogów. Zwłaszcza, że jak do tej pory jedyny cudzoziemiec w zawodowych shogach to nasza rodaczka Karolina Styczyńska.

Pełne wyniki Mistrzostw znajdują się na internetowej stronie : http://shogi.org.ua/tournament-results/


Mariusz Stanaszek