Sprawozdanie z ESC/WOSC 2018

Kategoria: Aktualności
Opublikowano: 15 wrzesień 2018 Grzegorz Adaszewski

Mistrzostwa Europy i Otwarte Mistrzostwa Świata w Shogi

– Berlin 2018

W dniach od 26-29 lipca 2018 r. w Japońsko-Niemieckim Centrum w Berlinie  odbyły się 34 Mistrzostwa Europy w Shogi i 19 Otwarte Mistrzostwa Świata. Tegoroczne mistrzostwa były najliczniejsze, bowiem zagrało 128 zawodników.

 

 

Reprezentacja Polski nie była niestety zbyt liczna, tylko 8 zawodników, co trochę dziwi, gdyż tej  rangi impreza już bliżej być nie może, o ile Polska nie będzie gospodarzem.  W Mistrzostwach Europy zagrali Adrian Wołoszyn, Wojciech Jedynak i Dawid Paradowski, a Mariusz Stanaszek, Grzegorz Adaszewski, Patryk Korcyl, Miłosz Roman i Jacek Prochal dopełnili skład polskiej drużyny.

Mistrzostwa Europy stały na bardzo wysokim poziomie i nawet posiadanie stopnia dan nie gwarantowało w nich udziału. Po zaciętej walce tytuł zdobył dobrze znany w Polsce Thomas Leiter (Mistrz Europy z Krakowa w 2012 roku i zwycięzca dwóch ostatnich Cracovia Shogi) pokonując  w finale wielokrotnego Mistrza Europy Jean’a Fortin’a z Francji. W białoruskim meczu o trzecie miejsce ubiegłoroczny mistrz Europy Vincent Tanyan pokonał Petera Shcheslionok’a. 

W tym granym systemem pucharowym turnieju do drugiej rundy doszedł Wojtek Jedynak gdzie przegrał, podobnie jak w zeszłym roku, z Maxim’em Shaparov’em. Trochę pechowe kojarzenie sprawiło że w pierwszej rundzie Adrian Wołoszyn grał z Mistrzem Europy Leiterem, a Dawid Paradowski z Władkiem Zarzheuskim, co okazało się zbyt wysokim progiem.

                Otwarte Mistrzostwa Świata wygrał z kompletem punktów Hideaki Takahashi z Japonii, przed Thomas’em Leiter’em i  Vincent’em Tanyan’em. Polscy zawodnicy zajęli miejsca: 20 - Dawid Paradowski (6 zwycięstw), 47 - Grzegorz Adaszewski (5 zwycięstw), 52 Adrian Wołoszyn (4 zwycięstwa), 59 – Wojtek Jedynak (2 zwycięstwa), 63 – Patryk Korcyl, 66 - Mariusz Stanaszek, 85 – Miłosz Roman, 104 Jacek Prochal (wszyscy po 4 zwycięstwa). Turniej był rozgrywany systemem McMahon’a więc zawodnicy z wyższym rankingiem otrzymali dodatkowe punkty dodawane do liczby zwycięstw.  

W turnieju drużynowym w którym zagrały 23 drużyn dwa pierwsze miejsca zajęły drużyny z Białorusi. Polskie drużyny z zajęły miejsca: jedenaste (Paradowski, Korcyl, Stanaszek) i piętnaste (Adaszewski, Roman, Prochal).

Turniej Błyskawiczny z udziałem 72 zawodników wygrał z kompletem siedmiu  punktów Vincent Tanyan przed Thomas’em Leiter’em i Maxim’em Shaparov’em po 6 punktów. Nasi reprezentanci zajęli : 23 miejsce Dawid Paradowski, 29 miejsce Miłosz Roman, 35 miejsce Grzegorz Adaszewski (po 4 punkty), 41 miejsce Wojtek Jedynak, 43 Mariusz Stanaszek (po 3 punkty), 57 miejsce Patryk Korcyl i 68 miejsce Jacek Prochal (po 2 punkty).

Turniej Dobutsu wygrał Marco Dietmayer przed Reiner’em Staberhofer’em (obaj Austria) i Anton’em Starikievich’em z Białorusi.

W trakcie Mistrzostw odbyło się również Zebranie Ogólne FESA.

Tradycyjnie omówiono bieżące sprawy europejskiego środowiska, budżet stowarzyszenia, zasady działania oraz plany na najbliższy czas. Podjęto też decyzję, że mistrzostwa w 2020 roku odbędą się w Mińsku. W przyszłym roku gospodarcze mistrzostw będzie Bratysława.

Na uwagę zasługuje krótkie sprawozdanie z Mistrzostw Europy Juniorów z Wrocławia, po którym Zebranie Ogóle wyraziło uznanie dla polskich organizatorów, ze szczególnym wyróżnieniem Wojtka Jedynaka, który po raz drugi był centralną postacią zawodów.  Zgodnie z podjętą w Pradze decyzją  miejscem kolejnych zawodów będzie również Wrocław.

Mistrzostwa przygotował Niemiecki Związek Shogi, a przeprowadził komitet organizacyjny w składzie  : Frank Rövekamp, Oliver Orschiedt, Lukas Vyletel, Daniel Toebbens, Jochen Drechsler, Richard Rödel, Monika Pfaff. Dodatkowo członkami komitetu sędziowskiego byli Thomas Pfaffel z Austrii i Mariusz Stanaszek.

Odnotować należy obecność delegowanego przez Japoński Związek Shogi Akio Ishikawa 7-dan oraz tradycyjne wizyty Shohei’a Takada 7-dan i Madoki Kitao Joryu 2- dan, którzy rozegrali dużą ilość gier szkoleniowych, udzielając cennych wskazówek europejskim amatorom,

Mistrzostwa okazały się dobrą okazją dla spotkania europejskiego środowiska shogistów, a spotkania przy szachownicy i towarzyskie rozmowy potwierdziły, że naprawdę przyjacielska atmosfera towarzyszy shogowym imprezom, a europejskie środowisko szybko rośnie.

Oceniając udział polskiej ekipy stwierdzić należy, że sportowe wyniki były bardzo zróżnicowane. Podkreślić jednak należy dobry występ  Dawida Paradowskiego, który nie tylko odnotował znaczny przyrost rankingowy,  ale też zdobył stopień 2 dana. Pomoc Polskiego Związku  Shogi dzięki której Dawid mógł pojechać do Berlina to właściwe wsparcie dla młodych talentów, wzmacniające pozycję Polski na europejskiej liście rankingowej. Również odnotować należy sukces Grzegorza Adaszewskiego, który po wielu latach w końcu uzyskał zasłużony awans na stopień 1 kyu. Pozostali polscy zawodnicy występowali ze zmiennym szczęściem, ale niewątpliwie sam udział w imprezie i spotkanie z shogowymi przyjaciółmi z nawiązką nagrodziły trudy podróży i przyniosły niezapomniane wrażenia.

                Pełne wyniki Mistrzostw znajdują się na internetowej stronie : https://www.shogi2018.eu/tournament/ oraz http://www.shogi.net/fesa/index.php?mid=4&dateid=Fall+2018&tournamentid=ESC%2FWOSC+2018%2C+Berlin

i http://www.shogi.net/fesa/index.php?mid=4&dateid=Fall+2018&tournamentid=WOSC+Team+Tournament+2018%2C+Berlin

Mariusz Stanaszek