Polski Związek Shogi zarejestrowany
Postanowieniem z dn. 10.05.2013 r. Sąd Rejonowy dla Krakowa Śródmieścia Wydział XI Krajowego Rejestru Sądowego zarejestrował Polski Związek Shogi, tym samym z sukcesem została zakończona procedura utworzenia stowarzyszenia skupiającego polskich sympatyków shogi. Istotny wkład w to wydarzenie włożyli krakowscy szachiści, albowiem to oni w przeważającej części są członkami założycielami i poświęcili swój czas na udział w zebraniu założycielskim.
Całość przedsięwzięcia przygotował Mariusz Stanaszek, który opracował statut, zwołał i przeprowadził zebranie założycielskie oraz sporządził stosowny wniosek do Sądu.
Polski Związek Shogi nie ma statusu ogólnopolskiego związku sportowego opartego w swym działaniu na ustawie o sporcie, ale niewątpliwie posiadając osobowość prawną może być centralnym punktem polskiego środowiska shogi, zrzeszając w swych szeregach wszystkie zainteresowane tą grą osoby i popularyzując shogi w Polsce poprzez organizację turniejów i szkoleń.
W końcu PZShogi może nawiązać formalne kontakty międzynarodowe i uzyskać afiliację przy Japońskim Związku Shogi oraz uzyskać status członka Europejskiej Federacji Stowarzyszeń Shogi (FESA).
Zarząd PZShogi tworzą:
Mariusz Stanaszek – Prezes,
Jan Kusina – Sekretarz
Henryk Piskorz – Skarbnik.
W skład Komisji Rewizyjnej wchodzą:
Zbigniew Zaboklicki – Przewodniczący
Tadeusz Dwornik i Stanisław Cichorz – Członkowie
Podkreślić należy, że krakowska inicjatywa miała na celu powołanie i zarejestrowanie stowarzyszenia którego celem jest stricte popularyzacja shogi i w żaden sposób nie zamierza zastępować czy konkurować z Klubem Japońskim, który został zarejestrowany wcześniej i ma o wiele szerszy profil działania, ani też z indywidualnymi inicjatywami których znaczenie dla popularyzacji shogi w Polsce nie można przecenić, a w szczególności mam tu na myśli działania Adriana Wołoszyna i prowadzoną przez niego stronę shogi.pl.
Dodatkowo wyjaśnić należy, że ukonstytuowanie się władz ma charakter tymczasowy, bowiem organy Związku winny być powołane już w chwili rejestracji spośród założycieli, a dopiero gdy liczba członków wzrośnie i będzie można określić realny zasięg shogi w Polsce oraz krąg osób zainteresowanych shogi, to będzie można powołać Zarząd i Komisję Rewizyjną składające się z pochodzących z całej Polski osób grających w shogi, które przejmą prowadzenie Związku, a nie jak teraz reprezentują głównie szachowe środowisko Krakowa i grzecznościowo wspierają inicjatywę shogistów.
Dlatego też zapraszamy do przystąpienia wszystkich grających w shogi lub którzy chcą się z nimi zapoznać, a przy okazji z kulturą japońską, bowiem jaki zasięg będzie miał PZShogi, czym się będzie zajmował i w jaki sposób wpłynie na popularyzację shogi w Polsce zależeć będzie nie tylko od formalnie umocowanych organów Związku, ale przede wszystkim od zaangażowania szeregowych członków, organizujących shogowe życie w swym środowisku i uczestniczących w organizowanych imprezach, w szczególności w turniejach.
Oczywiście ze swej strony Związek będzie udzielał innym osobom wszelkiej możliwej pomocy w celu popularyzacji shogi oraz współpracował z innymi organizacjami, ale jak zawsze wszystko zależy od kadr.
Intencją założycieli i Zarządu Polskiego Związku Shogi jest nie tylko współpraca z podmiotami zagranicznymi - Japońskim Związkiem Shogi (JSA) i Międzynarodowym Stowarzyszeniem Popularyzacji Shogi (ISPS) oraz FESA, ale przede wszystkim lokalna współpraca z Małopolskim Związkiem Szachowym i Międzyzakładowym Ogniskiem TKKF „Drogowiec” (które było formalnym organizatorem ubiegłorocznych Mistrzostw Europy w Shogi i Otwartych Mistrzostw Świata w Shogi które odbyły się w Krakowie) które udostępniło PZShogi swą siedzibę i zaplecze administracyjne.
Niewątpliwie wykorzystanie kontaktów szachistów z władzami Małopolski i miasta Krakowa może przysłużyć się dla uzyskania lokalnego wsparcia także dla shogi i wyznaczy drogi działania w innych częściach Polski, a na początku każdej działalności takie wsparcie jest niezbędne.
Siedziba Polskiego Związku Shogi znajduje się w Krakowie, ul. Mogilska 25, lok. nr 1002 (X piętro) a w sprawach Związku można kontaktować się z Prezesem Zarządu tel. 693-646-823, mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
Zapewne niedługo zostanie uruchomiona strona internetowa, która będzie nie tylko źródłem informacji o działalności Związku, ale stanie się platformą dla wszystkich zainteresowanych japońskimi shogami, a do tego czasu będziemy korzystać z uprzejmości z portali które tym zagadnieniem się zajmują.
Statut Polskiego Związku Shogi