Podsumowanie VIII Mistrzostw Polski w Shogi

Kategoria: Relacje
Opublikowano: 09 lipiec 2019 Grzegorz Adaszewski

VIII Mistrzostwa Polski w Shōgi i VIII Otwarte Mistrzostwa Polski w Shōgi

W dniach 18-19 maja 2019 r. w Krakowie odbyły się kolejne Mistrzostwa Polski i Otwarte Mistrzostwa Polski w Shogi.

W turnieju wzięło udział tylko 11 zawodników, ale uczestnictwo dwóch mieszkających w Polsce obcokrajowców zapewniło międzynarodowy charakter.
Skromniejsza liczba zawodników sprawiła, że w Mistrzostwach Polski dwaj zawodnicy z najniższym rankingiem rozegrali przedwstępną partię, a później kontynuowano turniej pucharowy.
Zachowano przyjęte w poprzednich mistrzostwach tempo gry 30’+ 40” byōyomi.

Pod nieobecność broniącego tytułu Kamila Michaluka, nowym Mistrzem Polski został Adam Dziwoki który w finale pokonał Wojciecha Jedynaka. Trzecie miejsce zajął Grzegorz Adaszewski pokonując Mariusz Stanaszka.

Sukces Adama jest tym większy, że odnotował znaczny przyrost rankingowy i gromadząc komplet 7 punktów zdobył również tytuł Otwartego Mistrza Polski, wyprzedzając Vladislava Zakrzheuskiego (6 pkt.). Trzecie miejsce zajął Wojciech Jedynak (5 pkt).

Turniej przygotował i sprawnie przeprowadził Mariusz Stanaszek.

Pewien niedosyt budzi małe zainteresowanie turniejem oraz brak zagranicznych zawodników, którzy przyjechaliby do Polski na turniej. Dwuosobowa reprezentacja Wrocławia i czteroosobowa Warszawy mogłyby świadczyć, że nawet mistrzostwa kraju nie są na tyle atrakcyjne by zagrać poza swym miejscem zamieszkania. Z drugiej strony zbieżność terminów, (np. egzamin maturalny) w pewien sposób usprawiedliwiają nieobecność niektórych graczy z czołówki listy rankingowej, a brak cudzoziemców można tłumaczyć licznymi w tym terminie imprezami w innych miejscach w Europie.
Niemniej jednak rozegranie kolejnych Mistrzostw potwierdza, że shogowe życie nie zamiera, a liczne turnieje we Wrocławiu, Warszawie i Krakowie potwierdzają, że mimo iż nie jest masowa liczba nowych zawodników, to popularyzacja shogów w Polsce przynosi rezultaty i po prostu trzeba cierpliwie czekać na kolejny ilościowy przełom na polskiej liście rankingowej.

Puchary, nagrody i upominki dla uczestników ufundowali PZShogi i MO TKKF Drogowiec Kraków.

Szczegółowe wyniki i zmiany rankingowe poniżej.