V Turniej Shogi YMCA

Kategoria: Relacje
Opublikowano: 07 marzec 2016 Mariusz Stanaszek

W dniu 27 lutego 2016 r. odbył się V Turniej Shogi o Puchar Krakowskiego Oddziału YMCA i wzięło w nim udział 13 zawodników z całej Polski.

Turniej przebiegł w bardzo dobrej atmosferze i w bardziej wyrównanej stawce. Różnica poziomu juniorów i seniorów już nie jest tak ewidentna i widoczne są efekty ciężkiej pracy trenerów i młodych zawodników przez cały rok. Dobrze to rokuje na przyszłość i sama różnica rankingowa ani wiek już nie przesądzają o wyniku partii.


Wzrastająca ilość turniejów sprawia że zawodnicy prezentują coraz wyższy poziom gry i wpadki turnieje są coraz rzadsze. Nie oznacza to że nie zdarzają się niespodzianki, a największą było, w pełni zasłużone, zwycięstwo Henryka Piskorza, który powtórzył swój ubiegłoroczny sukces i gromadząc 4 punkty zdobył Puchar Krakowskiego Oddziału YMCA. Tyle samo punktów zdobyli Vladislav Zakrzhevsky i Mariusz Stanaszek.

Najlepszym juniorem okazał się Szymon Wojtowicz który potwierdził swą przynależność do juniorskiej czołówki i systematycznie podwyższa swój ranking i zdobywa kolejny wyższy stopień.

Turniej został zgłoszony do klasyfikacji rankingowej FESA i liczba Polaków na liście rankingowej FESA przekroczyła 100 zawodników, lokując nasze środowisko w europejskiej czołówce. Na razie ilościowo, ale można liczyć że nasza wzrastająca siła gry, w szczególności szybka progresja juniorów, sprawi że i Polacy będą się pojawiać na czele tabel europejskich turniejów.

Szczegółowe wyniki turnieju.

 

Turniej przygotował i przeprowadził Mariusz Stanaszek.