I Rybnik Open

Kategoria: Relacje
Opublikowano: 11 marzec 2016 Mariusz Stanaszek

W dniu 5 marca 2016 r. w Zespole Szkół nr 1 im. Powstańców Śląskich w Rybniku rozegrano I Otwarte Mistrzostwa Rybnika w Shogi. Zebrana wokół Adama Dziwokiego grupa amatorów shogów która spotyka się regularnie, z poparciem dyrekcji szkoły przygotowała pierwszy na Śląsku turniej shogi, oficjalnie potwierdzając ukształtowanie nowego środowisko shogistów w Polsce.

W turnieju oprócz rybnickich turniejowych debiutantów, zagrali reprezentanci Krakowa, Warszawy i Wrocławia, nie tylko zwiększając liczbę graczy ale również podnosząc rangę turnieju i jego poziom.

Turniej rozegrano tradycyjnie systemem szwajcarskim na dystansie 5 rund z tempem 20'+40'' byoyomi i od pierwszej rundy trwała zacięta walka, przynosząc wiele niespodzianek. Zwycięzcą został zgodnie z oczekiwaniami najwyżej sklasyfikowany posiadacz 3 dana Vladislav Zakrzhevsky, który pokonał wszystkich przeciwników. O dalszych miejscach zadecydowały głównie kojarzenia, a kolejne miejsca zajęli z jedną porażką Wojciech Jedynak, Mariusz Stanaszek i Patryk Korcyl.

Turniej został zgłoszony do FESA i w ten sposób na liście rankingowej FESA przybyło kolejnych sześciu polskich zawodników, niemal wszyscy zawodnicy odnotowali przyrosty rankingowe, a kolejne awanse potwierdziły progresję naszych obiecujących juniorów Patryka i Szymona.

Turniej, który przygotowali koledzy z Rybnika z Adamem Dziwokim na czele i sędziował Mariusz Stanaszek, jak zwykle przebiegł w miłej atmosferze i stanowił kolejne przyjacielskie spotkanie amatorów shogi.

Szczegółowe wyniki turnieju.