V Mistrzostwa Polski w Shogi

Kategoria: Relacje
Opublikowano: 04 maj 2016 Mariusz Stanaszek

V Mistrzostwa Polski w Shōgi i V Otwarte Mistrzostwa Polski w Shōgi

W dniach 30 kwietnia - 1 maja 2016 r. po raz piąty odbyły się Mistrzostwa Polski i Otwarte Mistrzostwa Polski w Shogi, a miejscem gry był Hotel Europejski w Krakowie.

Turniej był mniej liczny niż ubiegłoroczny we Wrocławiu, ale podkreślić należy udział prawie całej aktywnej polskiej czołówki i sześciu danowców, w tym regularnych zagranicznych uczestników turniejów w Polsce - Austriaków Marco Dietmayera i Rainera Saberhofera oraz mieszkających w Warszawie Japończyka Yuji'ego Noguchi'ego i Białorusina Vladislava Zakrzhevskiego.

W turnieju uczestniczyło 25 osób. Mistrzostwa Polski rozegrano systemem pucharowym z udziałem 8 zawodników z najwyższym rankingiem, Otwarte Mistrzostwa Polski systemem szwajcarskim na dystansie 7. Tradycyjne tempo gry 30'+ 40" byōyomi gwarantowało grę bez zbytniej presji czasowej, co niewątpliwie podniosło też poziom gry.

Tytuł Mistrza Polski zdobył Wojciech Jedynak, który w finale pokonał Adama Dziwokiego, a brąz zdobył ubiegłoroczny Mistrz Adrian Wołoszyn pokonując Krzysztofa Sieję.

Tytuł Otwartego Mistrza Polski na 2016 rok zdobył Vladislav Zakrzhevsky pokonując wszystkich przeciwników. Wicemistrzem został Yuji Noguchi, który przegrał tylko z Mistrzem. Trzecie miejsce z 5 punktami zajął ubiegłoroczny Mistrz Marco Dietmayer.

W klasyfikacji juniorów triumfował Patryk Korcyl który gromadząc 4 punkty zdobył tytuł Młodzieżowego Mistrza Polski. Drugie miejsce zajął z 3 punktami Szymon Wójtowicz, a medal brązowy uzyskał Michał Mordarski, który w trzech rozegrany partiach zdobył 2 punkty.

Sukces Patryka Korcyla przypieczętowała spektakularna wygrana z Wojciechem Jedynakiem. Mistrz Polski przeprowadził ostry atak, ale Patryk zachował zimną krew i powstrzymał przeciwnika, konstruując kontratak. W skomplikowanej, ale wygranej dla Patryka końcówce Wojtek przekroczył czas.

Turniej potwierdził progresję obiecujących juniorów Patryka, Szymona i Michała, którzy już teraz są wymagającymi przeciwnikami, a w niedługim czasie dołączą do seniorskiej czołówki.

Puchary, nagrody i upominki dla wszystkich uczestników ufundowali Yuji Noguchi, PZShogi oraz MO TKKF Drogowiec Kraków.

Na podsumowanie stwierdzić należy że Mistrzostwa Polski na stałe weszły do kalendarza imprez Federacji Europejskich Związków Shogi i przyciągają silnych zagranicznych zawodników, dając możliwość polskim graczom weryfikację posiadanego rankingu. Poza tym dobra organizacja turnieju, miła atmosfera oraz zorganizowane spotkanie towarzyskie na stałe włączyło polskich graczy do europejskiego środowiska shogi, zwłaszcza że w końcu Federacja Europejskich Stowarzyszeń Shogi została oficjalnie zarejestrowana i uzyskała francuską osobowość prawną, a Polski Związek Shogi jest jednym z pierwszych narodowych związków który został jej członkiem.

Turnieje przygotował i przeprowadził Prezes Polskiego Związku Shogi Mariusz Stanaszek.

Szczegółowe wyniki i zmiany rankingowe oraz promocje.