IV Otwarte Mistrzostwa Warszawy w Shogi

Kategoria: Relacje
Opublikowano: 25 listopad 2016 Mariusz Stanaszek

W dniach 19-20 listopada 2016 roku rozegrano już po raz czwarty Otwarte Mistrzostwa Warszawy w Shōgi.

Organizatorem turnieju był tradycyjnie Polski Związek Shogi we współpracy z Ambasadą Japonii, a miejscem gry był Wydział Informacji i Kultury Ambasady Japonii przy al. Ujazdowskich 51.

W rozegranym systemem McMahon uczestniczyła rekordowa liczba zawodników, bowiem w 9 rundach turnieju zagrało 34 osoby.

Tytuł Mistrza Warszawy na 2016 r. wywalczył Yuji Noguchi (Japonia, Warszawa), a wicemistrzem został Vladislav Zakrzhevsky (Białoruś, Warszawa). O mistrzowskim tytule zadecydowała progresja, bowiem obaj uzyskali 10 punktów. Trzecie miejsce zajął Alexey Lavrinovich (Białoruś, Mińsk) przed Krzysztofem Sieją (Wrocław), obaj po 8 punktów.

Klasyfikację juniorów wygrał Patryk Korcyl (Kraków) przed Vladimirem Lavrinovichem (Mińsk) i Michałem Mordarskim (Kraków). Klasyfikację kobiet wygrała Zosia Buczek, która pokonała w bezpośrednim pojedynku Polę Kulik-Kozłowską.
Wszyscy młodzi zawodnicy otrzymali nagrody które ufundowała Ambasada Japonii i Yuji Noguchi.

Turniej był bardzo zacięty i stał na niezłym poziomie, a jego efektem są znaczne przyrosty rankingowe i liczne promocje na wyższe stopnie.

Po krótkotrwałym regresie warszawskie środowisko szybko odbudowało się ilościowo i, co najbardziej cieszy, aktywność Grzegorza Adaszewskiego i Piotra Michalaka przyciągnęła do shogów liczne grono dzieci, które z dużym zapałem trenują i co najważniejsze uczestniczą w organizowanych turniejach.

Odnotować również należy przyjazd reprezentacji innych ośrodków – Krakowa, Wrocławia i Łaskarzewa. Właśnie spotkanie zawodników z różnych miast wpływa na konkurencję i wzrost motywacji do intensyfikacji teningów. Nie bez znaczenia jest coraz silniejsza więź polskiego środowiska shogowego. Spotykamy się na coraz liczniejszych turniejach i wzajemnie się na nich odwiedzamy, wymieniamy opinie i wspólnie popularyzujmey shogi w Polsce. 

Turniej przygotowali Grzegorz Adaszewski i Yuji Nogichi, sprawnie go przeprowadził w imieniu Polskiego Związku Shogi Mariusz Stanaszek.

Szczegółowe wyniki (z uwzględnieniem punktów McMahona)