II Mistrzostwa Polski w Shogi

Kategoria: Relacje
Opublikowano: 24 czerwiec 2013 Administrator

W dniach 22-23 czerwca 2013 r. rozegrano w Krakowie II Mistrzostwa Polski w Shogi i w międzynarodowej obsadzie II Otwarte Mistrzostwa Polski w Shogi, w których uczestniczyło dziewięciu zawodników.

Były to pierwsze mistrzostwa zorganizowane przez nowopowstały Polski Związek Shogi.

Turniej rozegrano 7 rundowym systemem kołowym, z tempem gry 30’+10” byōyomi.

Tytuł Mistrza Polski 2013 r. wywalczył Mariusz Stanaszek 6 pkt z 6.
Wicemistrzem został Henryk Piskorz 4 pkt, a brązowy medal przypadł Pawłowi Rymarowiczowi również 4 pkt.

Zwycięzcą II Otwartych Mistrzostw Polski został Szwed Simon Meuller 7 pkt z 7, a kolejne miejsca zajęli M. Stanaszek 6 pkt, H. Piskorz i P. Rymarowicz po 4 pkt, Robert Ciombor 3 pkt, Marek Komorowski 4 pkt z 8, Grzegorz Serafin 1 pkt oraz Andrzej Kosztyła 0 pkt z 7 i Waldemar Serafin 0 pkt z 3.

Nagrody i upominki dla wszystkich uczestników ufundował MO TKKF Drogowiec Kraków.
Turniej rozegrano w siedzibie Krakowskiego Ogniska YMCA Polska, które po raz kolejny udostępniło swą sale na spotkanie shogistów.

Chociaż zabrakło w nim czołowych graczy i obsada była raczej skromna (ilościowo), stwierdzić należy że najważniejszy cel jakim jest kontynuacja oficjalnych mistrzostw został osiągnięty, zwłaszcza że udział gościa ze Szwecji pozwolił przeprowadzić mistrzostwa w formule open.

Na podsumowanie stwierdzić należy, że Polska na stałe dołączyła do świata shogi, krajowe mistrzostwa na stałe wejdą do kalendarza imprez, a powstanie Polskiego Związku Shogi pozwoli zintensyfikować popularyzację shogi w Polsce i przysłuży się dla organizowania turniejów, co zaowocuje wzrastającą liczbą Polaków na liście rankingowej FESA.

Turniej przygotował i przeprowadził w imieniu Polskiego Związku Shogi Mariusz Stanaszek.