VIII Cracovia Shogi
Tegoroczny, ósmy już turniej Cracovia Shogi stał się niewątpliwym zwieńczeniem wieloletniego popularyzowania shogów w Polsce. Pominąwszy Mistrzostwa Europy w 2012 roku, które z reguły przyciągają liczne grono sympatyków shogów, w tym czołowych graczy kontynentu, był to najsilniejszy (średni ranking wyniósł 1604 pkt) i najliczniejszy (38 zawodników) turniej w Polsce. Na starcie stanęło 15 „danowców", w tym były mistrz Europy Thomas Leiter, aktualny wicemistrz Vincent Tnayan, były wicemistrz Marco Dietmayer.
W międzynarodowym składzie (Austria, Białoruś, Japonia, Niemcy, Polska, Rosja, Szwecja, Ukraina, Wielka Brytania) najliczniejszą grupę stanowili białoruscy zawodnicy, co wcale nie dziwi jeśli weźmie się pod uwagę że na liście rankingowej FESA jest ponad 350 zawodników z tego kraju i stanowią oni ponad 25% kwalifikowanych na liście zawodników. Polskę reprezentowało 11 zawodników, co może trochę zaskakiwać że tylko tylu Polaków skorzystało z szansy konfrontacji z silniejszymi graczami z zagranicy, ale udział naszych obiecujących juniorów Patryka, Szymona i Michała świadczy o ich poważnym podejściu do shogów i podjęciu rywalizacji z młodzieżą z Białorusi.
Po niezwykle emocjonującym przebiegu i wielu stojących na naprawdę wysokim poziomie partiach zwycięzcą turnieju został Thomas Leiter (Niemcy). Który w dziewięciu partiach zdobył 8 punktów. Drugie miejsce zajął aktualny wicemistrz Europy Vincent Tanyan (Białoruś) 7 punktów, a trzecie Marco Dietmayer (czterokrotny zwycięzca Cracovia Shogi z Austrii) również 7 punktów.
Duży sukces odnotowali też polscy zawodnicy lokując się w pierwszej dwunastce – Kamil Michaluk 6 punktów oraz Wojciech Jedynak, Rafał Śliwiński i Adam Dziwoki po 5 punktów. Na uwagę zasługuje również wynik Patryka Korcyla (4 punkty, 23 miejsce), który pokonał danowców –Blackstocka z Wielkiej Brytani i Oshimę z Japonii, ale także rezultaty Michała Mordarskiego i Szymona Wójtowicza po 4 punkty.
W tym roku zmieniono tempo gry na 30' + 1' byoyomi, co pozwoliło na wyeliminowanie prostych błędów w końcowym etapie gry, chociaż z drugiej strony przyczyniło się do tego, że najdłuższa partia Gedda - Wojtowicz trwała ponad 2,5 godziny. Ilość rund pozostała niezmieniona – dziewięć, ale to z kolei spowodowało ciężki drugi dzień gry, w którym trzeba było spędzić przy szachownicy blisko 10 godzin, rozgrywając 5 rund.
Dobry występ polskich zawodników spowodował że prawie wszyscy odnotowali przyrosty rankingowe, a niektórzy nawet bardzo znaczne. Po turnieju czterech polskich zawodników otrzymało awans, a co należy podkreślić, przybył nam jeszcze jeden danowiec Wojciech Jedynak, który po ciężkiej pracy i długich staraniach w końcu wkroczył na wyższą półkę. Wprawdzie w medalowej trójce nie było Polaka, ale już w pierwszej dwunastce było ich czterech. Nie byliśmy łatwymi ofiarami dla wyżej notowanych cudzoziemców, a wręcz przeciwnie, wielokrotnie uzyskiwaliśmy lepsze pozycje i tylko pewne niedostatki w technice końcówek spowodowały, że nasze sukcesy nie były jeszcze większe.
VIII Cracovia Shogi to podsumowanie dotychczasowych działań i zasłużona nagroda dla polskiego środowiska shogów. W mijającym 2016 roku nie tylko wzrosła liczba Polaków na liście FESA, ale, co jest ważniejsze przybyli nowi polscy danowcy i wyraźnie rośnie poziom polskiej czołówki. Na turnieje w Polsce przyjeżdżają coraz liczniej goście z zagranicy, którzy bardzo dobrze się czują na naszych imprezach, równocześnie dając nam okazję do zweryfikowania naszego poziomu gry z innymi krajami. Tak liczne przybycie silnych graczy w tym roku do Krakowa świadczy, że wkładane od lat wysiłki aby atmosfera i organizacja turnieju były na jak najwyższym poziomie przynosi efekty. Innym potwierdzeniem powyższego jest przyjazd wielu zawodników na turniej do Krakowa po raz kolejny. Z drugiej strony turniej to okazja nie tylko do zagrania w shogi, ale także do zwiedzania turystycznych atrakcji Krakowa i jego okolic, a przyjacielskie spotkania cementują europejskie środowisko shogistów.
Turniej przygotowano we współpracy z Małopolskim Związkiem Szachowym, organizatorem Festiwalu Szachowego Cracovia, a nagrody finansowe i rzeczowe oraz organizację imprezy sfinansował PZShogi i MO TKKF Drogowiec Kraków.
Turniej przygotował i przeprowadził Mariusz Stanaszek.
Szczegółowe wyniki i zmiany rankingowe oraz awanse przedstawia tabela.