Mistrzostwa Wrocławia w Shogi

Kategoria: Relacje
Opublikowano: 02 lipiec 2014 Mariusz Stanaszek

W dniu 28 czerwca 2014 r. w siedzibie Fundacji Nami rozegrano I Otwarte Mistrzostwa Wrocławia w Shogi, stanowiące oficjalne potwierdzenie, iż w mieście tym powstało środowisko shogistów i co wymaga szczególnego podkreślania od razu bardzo silne, i ilościowo i jakościowo.

W turnieju uczestniczyło wielu turniejowych debiutantów, ale tylko pozornie to początkujący gracze, bowiem na internetowych polach gry prezentują bardzo wysoki poziom, a i same końcowe wyniki to potwierdziły.

Turniej rozegrano systemem szwajcarskim na dystansie 5 rund z tempem 20'+40'' byoyomi. Turniej miał międzynarodowy charakter, bowiem wśród 14 uczestników znalazł się również mieszkający we Wrocławiu Russel Williams z USA.

Od pierwszej rundy trwała zacięta walka, przynosząc wiele niespodzianek, a o końcowych wynikach zadecydowała punktacja pomocnicza i to dopiero według trzeciego kryterium.

Od pierwszej rundy prowadził Krzysztof Sieja któremu nawet porażka w ostatniej partii nie odebrała końcowego sukcesu. W ten sposób puchar przypadł reprezentantowi gospodarzy, który nie tylko jest jednym z filarów środowiska shogistów Wrocławia i zaangażowanym popularyzatorem shogi, ale realnie bardzo silnym zawodnikiem co potwierdził doskonałym rezultatem sportowym i rankingowym (drugi w Polsce).

Drugie miejsce zajął Paweł Agnieszczak z Łaskarzewa, który przegrał tylko ze zwycięzcą. Warto podkreślić że Paweł to prekursor shogów w Polsce, wprowadził polskie shogi do FESA – Europejskiej Federacji Związków Shogi i od lat z dużym zaangażowaniem grywa w internecie, prezentując dużą siłę gry i doświadczenie.

Trzecie miejsce, również z jedną porażką, zajął Kamil Michaluk z Kwieciszowic, który wprawdzie pokonał zwycięzcę, ale punktacja pomocnicza zepchnęła go na ostatnią medalową pozycję, ale jego rankingowy rezultat plasuje go w ścisłej czołówce Polski.

Kolejne miejsca, z trzema punktami, zajęli Wojciech Jedynak, drugi filar wrocławskich shogów, Mariusz Stanaszek z Krakowa, Prezes Polskiego Związku Shogi który turniej sędziował, oraz młode wielkie nadzieje polskich shogów Adam Dziwoki z Rybnika i Rafał Śliwiński z Proszowej.

Turniej został zgłoszony do klasyfikacji rankingowej FESA i w ten sposób liczba polskich zawodników na liście rankingowej FESA przekroczyła pięćdziesiątkę. Godny odnotowania jest udział zawodników z różnych miejscowości, a którzy do tej pory grywali tylko w internecie. Spotkanie z przeciwnikiem twarzą w twarz to nie tylko inne wyzwanie sportowe, ale przede wszystkim zjawisko społeczne, a co najważniejsze poznanie prawdziwych shogów z całą ich kulturową otoczką.

Obok turnieju shogi rozegrano turniej dobutsushogi, w którym wspólnie triumfowali najmłodszy uczestnik Mikołaj Klęk i Maciej Pogorzelski

Turniej przygotowała Fundacja Przyjaźni Polsko-Japońskiej NAMI, w tym tradycyjny sushi poczęstunek, a personalnie oprócz Krzysztofa Siei i Wojciecha Jedynaka, zarząd Fundacji - Grażyna Krzywda-Pogorzelska, Maciej Krzywda-Pogorzelski i Julian Górski.
Fundacja która udostępniła swój lokal na turniej stała się centrum shogowego życia we Wrocławiu i adres ul. Energetyczna 14 powinni znać wszyscy którzy interesują się Japonią i jej kulturą.

Na zakończenie turnieju uczestnicy turnieju wyrazili życzenie, aby takie imprezy odbywały się jak najczęściej, albowiem w trakcie takich spotkań chodzi nie tylko o samą grę, ale przede wszystkim o spotkanie z nowymi (i starymi) przyjaciółmi w naprawdę wspaniałej atmosferze.

Szczegółowe wyniki turnieju.