Mistrzostwa Polski w Shogi
IV Mistrzostwa Polski w Shōgi i IV Otwarte Mistrzostwa Polski w Shōgi
W dniach 6-7 czerwca 2015 r. już po raz czwarty zorganizowano mistrzostwa Polski i otwarte mistrzostwa Polski w shogi, ale rozmach imprezy, liczba uczestników i poziom pozwala przyjąć że polskie shogi weszły w nową fazę.
Polski Związek Shogi znalazł we Wrocławiu kolejnego ważnego współpracownika – Fundację Przyjaźni Polsko-Japońskiej NAMI, której siedziba jest obecnie nie tylko miejscem spotkań wrocławskich shogistów, których liczba szybko rośnie, ale przede wszystkim doskonałym popularyzatorem shogów i organizatorem imprez. Władze fundacji z pełnym zaangażowaniem wspierają Wojtka Jedynaka i Krzyśka Sieję którzy w ciągu roku praktycznie od zera stworzyli prężne środowisko.
Dlatego też doceniając miejsce Wrocławia na shogowej mapie Polski podjęto decyzję aby właśnie tam przeprowadzić mistrzostwa, przy czym nikt nie spodziewał się że będzie to prawdziwy festiwal shogów.
Oprócz samych mistrzostw odbyły się turnieje dobutsushogi, błyskawiczny i drużynowy, warsztaty szkoleniowe prowadzone przez specjalnego gościa Madokę Kitao posiadającą tytuł profesjonalnego drugiego kobiecego dana, której przyjazd wsparł komitet EU-Japan Fest.
Pani Madoka dzieliła się nie tylko swą wiedzą szkoleniowca, ale też rozgrywała treningowe partie i zorganizowała dla dzieci konkurs rozwiązywania tsume.
Wysiłki organizacyjne zaowocowały potrojeniem liczby uczestników i obecnością licznej grupy cudzoziemców. Oprócz tych którzy mieszkają w Polsce do Wrocławia przybyli specjalnie gracze z Białorusi i Austrii, którzy już od lat uczestniczą w turniejach w Polsce, przyjechało dwóch zawodników z Berlina, a nawet Peder Gedda ze Szwecji który w swej wędrówce po europejskich shogowych arenach grał przed laty w Krakowie.
W turnieju uczestniczyło 36 osób i rozegrano systemem pucharowym mistrzostwa Polski, w którychwystąpiło 8 zawodników z najwyższym rankingiem, oraz systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund otwarte mistrzostwa Polski. Przyjęte tempo gry 30'+ 40" byōyomi pozwoliło rozgrywać normalne partie, bez zbytniej obawy o przekroczenie czasu.
Tytuł Mistrza Polski zachował Adrian Wołoszyn który w finale pokonał Krzysztofa Sieję, a brąz zdobył Kamil Michaluk wygrywając z Mariuszem Stanaszkiem.
Tytuł Otwartego Mistrza Polski na 2015 rok zdobył znany z turniejów w Krakowie Marco Dietmayer z Grazu gromadząc 6 punktów. Z takim samym dorobkiem turniej zakończył Vladislaw Zakrzhevsky, który mieszka w Warszawie i regularnie spotykając się z polskimi shogistami przyczynia się do podnoszenia poziomu ich gry. Trzecie miejsce zajął również znany z krakowskich turniejów Adrei Lysenka z Mińska zdobywając 5 punktów, a za nim z takim samym dorobkiem austriacki szachowy olimpijczyk Andreas Diermaier, Adrian Wołoszyn, Kamil Michaluk, Sergey Lysenka, Richard Rodel i Reiner Staberhofer.
Turniej rozegrano w Filii nr 42 Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu przy ul. Serbskiej 5a, której Kierowniczka pani Daria Waszczuk nie tylko serdecznie gościła shogistów, ale zadeklarowała życzliwą współpracę w przyszłości.
Turniej drużynowy wygrała drużyna z Grazu w składzie M. Dietmayer, R. Staberhofer i A. Diermaier, a błyskawiczny V. Zakrzhevsky przed M. Dietmayerem i Romanem Omelchukiem.
Godna zauważenia jest obecność polskich juniorów, spośród których najlepsi okazali się Kacper Górzyński, Michał Mordarski i Szymon Wójtowicz. Nasze nadzieje na przyszłość powoli nabywają turniejowego doświadczenia i mimo iż jeszcze nie są w stanie nawiązać równej walki ze starszymi już pokazują że niedługo nie będą tylko dostarczycielami punktów.
Nagrody i upominki dla wszystkich uczestników ufundowali Suzuki Poland, YKK, PZShogi oraz MO TKKF Drogowiec Kraków.
Na podsumowanie stwierdzić należy że Mistrzostwa Polski na stałe weszły do kalendarza imprez Federacji Europejskich Związków Shogi i przyczyniają się do podwyższania umiejętności i rankingu polskich graczy, przez możliwość konfrontacji z graczami z zagranicy, których do uczestnictwa w polskich turniejach przyciąga dobra organizacja i miła atmosfera naszych imprez.
Rangę mistrzostw podnosi również objęcie ich honorowym patronatem przez Ambasadę Japonii w Polsce.
Turnieje przygotowali Wojciech Jedynak i Krzysztof Sieja wspierani przez Fundację Nami z Prezesem Grażyną Kryzwda-Pogorzelską i Maciejem Krzywda-Pogorzelskim na czele, a zawody sprawnie przeprowadził w imieniu Polskiego Związku Shogi Mariusz Stanaszek.
Szczegółowe wyniki i zmiany rankingowe oraz promocje.