II Otwarte Mistrzostwa Krakowa w Shogi

Kategoria: Relacje
Opublikowano: 03 październik 2013 Administrator

W dniu 28 września 2013 r. w Krakowskiej YMCA rozegrano II Otwarte Mistrzostwa Krakowa w Shogi. Był to najsilniejszy w tym roku turniej w Polsce, bowiem wzięła w nim udział czwórka z najlepszych pięciu polskich zawodników, a oprócz stałych graczy z Krakowa zagrali również goście z Warszawy.

Turniej rozegrano systemem szwajcarskim na dystansie 5 rund z tempem 20'+40'' byoyomi. Zgodnie z oczekiwaniami zwyciężyła z kompletem punktów bezsprzecznie najlepsza polska zawodniczka Karolina Styczyńska, która już wkrótce rozpocznie intensywne szkolenie w Japonii i, czego jej serdecznie życzymy, być może zostanie pierwszym profesjonalnym graczem w shogi spoza Japonii.

Drugie miejsce z 4 punktami zajął Adrian Wołoszyn przed przedstawicielami Krakowa: Adamem Szlachtą (4 pkt), Henrykiem Piskorzem i Mariuszem Stanaszkiem po 3 punkty.

Zwyciężczyni otrzymała puchar.

Turniej został zgłoszony do klasyfikacji rankingowej FESA i był kolejnym krokiem na drodze do popularyzacji shogi w Polsce. Ważne odnotowania jest udział zawodników z Warszawy, co rokuje, że i w następnych organizowanych w Krakowie imprezach będą uczestniczyli zawodnicy z całej Polski, zwłaszcza że jak na razie Kraków stał się centrum turniejowym i właśnie tutaj, bez wyjeżdżania za granicę, najłatwiej wziąć udział w klasyfikowanych przez FESA turniejach.

Turniej przygotował i przeprowadził M. Stanaszek

Szczegółowe wyniki i zmiany rankingowe oraz awanse