II Wrocław Open

Kategoria: Relacje
Opublikowano: 07 październik 2015 Mariusz Stanaszek

W dniu 27 września 2015 r. odbyły się zorganizowane przez Fundację Przyjaźni Polsko-Japońskiej NAMI i Polski Związek Shogi II Otwarte Mistrzostwa Wrocławia w Shogi.

Turniej przygotował Wojciech Jedynak, a sędziował i przeprowadził Prezes Polskiego Związku Shogi Mariusz Stanaszek.

W rozegranym systemem szwajcarskim na dystansie 5 rund i z tempem 20'+40'' byoyomi turnieju uczestniczyło 30 zawodników z sześciu państw, bowiem oprócz licznej grupy Polaków grali również Japończycy, Białorusini, Ukraińcy, a nawet Amerykanin i Niemiec.

Poziom zawodników był bardzo zróżnicowany, bowiem oprócz czterech danowców grało również sześciu debiutantów. Krótki dystans sprawił, że aby wygrać turniej należało pokonać wszystkich przeciwników, i taki rezultat osiągnął Japończyk Hiro Kondo, który przyjechał z Berlina. Drugie miejsce zajął Adam Dziwoki z Rybnika, który w decydującej partii uległ liderowi i z czterema punktami lepszym średnim bucholzem wyprzedził wszystkich danowców, którzy też zdobyli 4 punkty zajmując dalsze miejsca w kolejności: Roman Omelchuk, Krzysztof Sieja, Vladislav Zakrzhevsky i Boris Baydenko.

Najlepszą kobietą była Viktoriya Ryasnyanskaya z 3 punktami i tle samo punktów zgromadził najlepszy junior Szymon Wójtowicz.

II Otwarte Mistrzostwa Wrocławia w Shogi potwierdziły że shogowe środowisko Wrocławia jest nie tylko liczne i dobrze zorganizowane, ale też stanowi poważną bazą dla popularyzacji shogów w Polsce.

Oceniając występ polskich zawodników stwierdzić należy że praca nad shogami przynosi efektu. Po pierwsze podkreślić należy rezultat Adama Dziwokiego, który tylko wskutek braku rutyny wypuścił zwycięstwo, ale po bardzo dobrym występie na Otwartych Mistrzostwach Świata w Pradze potwierdził swoje pewne miejsce w polskiej czołówce i może być uznawany za jednego z faworytów w przyszłorocznych Mistrzostwach Polski, a jego awans na stopień pierwszego dana jest już bardzo bliski.

Również Krzysztof Sieja potwierdził swą siłę gry plasując się w ścisłej czołówce, a Grzegorz Adaszewski i Miłosz Roman odnotowali znaczące przyrosty rankingowe.

Wspomnieć też należy o Ani Skudlarskiej, która po przejściu Karoliny Styczyńskiej do grona profesjonalistów jest najwyżej sklasyfikowaną wśród amatorów Polką.

Z dużą też uwagą będziemy śledzić rozwój talentów Szymona Wójtowicza, Michała Mordarskiego i Łukasza Marczaka, reprezentujących główne ośrodki szkoleniowe Warszawę, Kraków i Wrocław.

Oceniając generalnie stan shogów w Polsce stwierdzić należy, że wyrosły już z wieku niemowlęcego, a polskie środowisko shogowe już okrzepło i nadal się dynamicznie rozwija.

Blisko 90 zawodników na liście rankingowej FESA, liczne uczestnictwo w turniejach krajowych, które z reguły mają już międzynarodowy charakter, a także coraz częstsze wyjazdy na turnieje zagraniczne i regularne rozgrywki internetowe to odczuwalny efekt pracy fanów i popularyzatorów shogów w Polsce. Z każdym rokiem wzrasta nasz liczba, siła gry i ilość organizowanych imprez.

Tabela turniejowa i uzyskane awanse.