IV Otwarte Mistrzostwa Krakowa w Shogi

Kategoria: Relacje
Opublikowano: 02 listopad 2015 Mariusz Stanaszek

W dniu 17 października 2015 r. w Hotelu Europejskim rozegrano IV Otwarte Mistrzostwa Krakowa w Shogi, które potwierdziły że można już mówić o polskim środowisku shogistów, którzy licznie uczestniczą w turniejach organizowanych w różnych miastach Polski, nie ograniczając się tylko do lokalnych imprez.
Symptomatyczne jest że w Krakowie grała zbliżona liczba zawodników i z Krakowa, i z Wrocławia i z Warszawy.

Turniej rozegrano systemem szwajcarskim na dystansie 5 rund z tempem 20'+40'' byoyomi i wzięło w nim udział 19 zawodników.


Zgodnie z oczekiwaniami wygrał zdecydowany faworyt posiadający 3 dana i mieszkający w Warszawie Białorusin Vladislav Zakrzhevsky, który zdobył komplet punktów i puchar.

Drugie miejsce zajął, tak jak w ubiegłym roku, Henryk Piskorz, który zgromadził 4 punkty i wyprzedził średnim Bucholzem Wojciecha Jedynaka. Po 3 punkty zdobyli Adam Dziwoki, Michał Mordarski (najlepszy junior), Michał Szczęśniak, Grzegorz Adaszewski, Miłosz Roman, Anna Skudlarska i zeszłoroczny zwycięzca Mariusz Stanaszek.

Turniej został zgłoszony do klasyfikacji rankingowej FESA i zaowocował znaczącymi przyrostami rankingowymi i promocjami na wyższe stopnie.

Lawinowo rosnąca ilość turniejów i polskich zawodników na liście rankingowej FESA to niewątpliwy sukces popularyzatorów shogi w Polsce, których wieloletni trud w końcu przynosi owoce, a Czwarte Otwarte Mistrzostwa Krakowa są tego dowodem.


Turniej przygotował i przeprowadził M. Stanaszek

Szczegółowe wyniki, zmiany rankingowe i awanse