II Soto Cup

Kategoria: Relacje
Opublikowano: 23 listopad 2015 Administrator

W dniu 21 października 2015 r. w Dalekowschodnim Centrum Kulturalno-Sportowym SOTO odbył się II Turniej Shogi w którym w międzynarodowej obsadzie udział wzięło 25 zawodników.

Zróżnicowany poziom zawodników zdeterminował przyjęcie systemu McMahona. Pozwoliło to grupować przy kojarzeniu par zawodników o zbliżonej sile gry i z jednej strony silni gracze grając głównie ze sobą nie zdobywali „pustych" punktów, a nowicjusze nie zderzali się z taranem bardziej doświadczonych zawodników.


Warszawski turniej po raz kolejny potwierdził że shogi w Polsce weszły na nową drogę, turnieje gromadzą coraz więcej zawodników, ich poziom jest z turnieju na turniej coraz wyższy i co najważniejsze, przyjeżdżają na nie zawodnicy z różnych miast. Istotny udział juniorów na liście startowej to niewątpliwa satysfakcja dla trenerów, w szczególności dla Grzegorza Adaszewskiego, którego uczniowie licznie zagrali w turnieju.

Sam turniej przebiegł w bardzo miłej atmosferze, rywalizacja była zacięta, a kilka pojedynków zakończyło się niespodziewanym rezultatem.

Ostateczny wynik nie był zaskoczeniem bowiem czołowe miejsca zajęli liderzy listy startowej – Vladislav Zakrzhevsky, Yuji Noguchi i Krzysztof Sieja.

Najlepszym juniorem okazał się Michał Mordarski z Krakowa, który w tej klasyfikacji wyprzedził Szymona Wójtowicza z Warszawy, Timura Rubina z Mińska i debiutanta z Garwolina Filipa Rękawka.

Szczegółowe wyniki turnieju:

Turniej został zgłoszony do klasyfikacji rankingowej FESA i kolejni Polacy pojawili się na liście rankingowej, a w ten sposób liczba Polaków wzrosła do 95.


Turniej przygotowali i przeprowadzili Grzegorz Adaszewski i Vladislav Zakrzhevsky.