IV Turniej Shogi YMCA Kraków

Kategoria: Relacje
Opublikowano: 25 marzec 2015 Mariusz Stanaszek

W dniu 21 marca 2015 r. odbył się IV Turniej Shogi o Puchar Krakowskiego Oddziału YMCA i można określić, iż jest to pierwszy powszechny, wiekowo i terytorialnie, krajowy turniej.
Już liczba uczestników – 18 graczy wskazuje, że shogi w Polsce weszły na nową drogę.

Co więcej, w turnieju wzięli udział przedstawiciele głównych środowisk –krakowskiego, warszawskiego i wrocławskiego, a połowę uczestników stanowili juniorzy. Można zatem z zadowoleniem stwierdzić, że wieloletnia praca i starania przyniosły efekty. W trzech ośrodkach odbywają się regularne szkolenia młodzieży, w innych miejscowościach (np. Rybnik) wokół pierwszego miłośnika shogów tworzy się krąg nowych adeptów, w turniejach uczestniczy coraz więcej zawodników, a na liście rankingowej FESA pojawiają się nowe nazwiska.

W takich okolicznościach z optymizmem, ale bez przesady, można patrzeć w rozwój polskich shogów.
Sam turniej przebiegł w bardzo miłej atmosferze, a rywalizacja juniorów z trzech ośrodków podkręciła sportowy aspekt spotkania i pozwoliła po raz pierwszy skonfrontować ich umiejętności. Oczywiście różnica poziomu juniorów i seniorów sprawiła że ich pojedynki były jednostronne, ale sam udział w turnieju i spotkanie z bardziej doświadczonymi przeciwnikami jest koniecznym elementem rozwoju dla nowych adeptów.

Pojedynki seniorskie były zaciekłe i kilka z nich zakończyło się niespodziewanym rezultatem, chociaż, co moim zdaniem wynika mimo wszystko z nieogrania turniejowego, zdarzały się poważne, a nawet śmieszne błędy. Wskazuje to na konieczność częstszego organizowania turniejów, które nie tylko zintegrują środowisko, ale przede wszystkim pozwolą systematycznie podnosić poziom gry na żywo, zwłaszcza jeśli mamy w perspektywie w przyszłym roku mistrzostwa Europy we Wrocławiu.

Puchar zdobył trochę niespodziewanie Henryk Piskorz który wygrał komplet pięciu partii, po cztery punkty zdobyli Wojciech Jedynak i Vladislav Zakrzhevsky.
Najlepszym juniorem okazał się Michał Mordarski.

Szczegółowe wyniki turnieju:

 

Turniej został zgłoszony do klasyfikacji rankingowej FESA i kolejnych sześciu Polaków pojawi się na liście rankingowej, a w ten sposób liczba Polaków wzrosła do 72 (w tym 65 aktywnych) co daje ilościowe piąte miejsce w Europie. Teraz trzeba tylko intensywnie pracować aby ilość przeszła w jakość.

Turniej przygotował i przeprowadził Mariusz Stanaszek, ale wielkie uznanie należy się również Grzegorzowi Adaszewskiemu i Wojciechowi Jedynakowi, którzy szkoląc dzieci i przywożąc je na turniej w Krakowie budują solidne podwaliny dla polskich shogów.